LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Έλτσε 3-0: Ο διψήφιος Λεβαντόβσκι οδήγησε στη νίκη

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Έλτσε για τη La Liga 2022-2023 στο "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη | Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 JOAN MONFORT/ASSOCIATED PRESS

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι επέστρεψε στο σκοράρισμα και η Μπαρτσελόνα πήρε εύκολη νίκη 3-0 επί της Έλτσε για τη La Liga.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι άφησε πίσω του την "αφλογιστία" στο παιχνίδι με την Μπάγερν και με δύο γκολ οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε άνετη επικράτηση επί της Έλτσε με 3-0 για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας ήταν ήδη μονόπλευρος όταν στο 14ο λεπτό ο Γκονθάλο Βερδού ανέτρεψε τον Πολωνό επιθετικό για να αποτρέψει τετ α τετ και αποβλήθηκε. Οι ευκαιρίες άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, με τον Λεβαντόβσκι, τον Μέμφις Ντεπάι και τον Πέδρι να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα στο 1ο ημίχρονο.

Όλες οι φάσεις ήταν στο όριο του οφσάιντ με τον Ισπανό να στέκεται άτυχος και μόνο το δικό του γκολ να μη μετράει. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Λεβαντόβσκι έγραψε τελικά το 3-0 και έφτασε τα έντεκα γκολ σε οκτώ αγώνες φέτος.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Βαγιαδολίδ - Κάντιθ 0-1 (90+2' Νεγρέδο)
  • Μαγιόρκα - Αλμερία 1-0 (25' Μαφέο)
  • Μπαρτσελόνα - Έλτσε 3-0 (34', 48' Λεβαντόβσκι, 41' Ντεπάι)
  • Βαλένθια - Θέλτα 3-0 (37' Καστιγέχο, 82' Ντε Σόουζα, 90+3' Αλμέιδα)
  • Αθλέτικ - Ράγιο 3-2 (14' Ινιάκι Γουίλιαμς, 28' Σάνσετ, 33' Νίκο Γουίλιαμς /5' Τρέχο, 80' Φαλκάο)
  • 18/9 15:00 Οσασούνα - Χετάφε
  • 18/9 17:15 Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη
  • 18/9 19:30 Μπέτις - Ζιρόνα
  • 18/9 19:30 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Εσπανιόλ
  • 18/9 22:00 Ατλέτικο - Ρεάλ