LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 1-0: Επίδειξη δύναμης με τον Φέλιξ να πληγώνει τον Σιμεόνε

Ο Ζοάο Φέλιξ της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ατλέτικο για τη La Liga 2023-2024 στο Ολυμπιακό Στάδιο Μοντζουίκ | Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Ο Ζοάο Φέλιξ σκόραρε κόντρα στην ομάδα που έχει τα δικαιώματά του και πανηγύρισε τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ατλέτικο για τη La Liga.

Η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ατλέτικο και με αναπόφευκτο πρωταγωνιστή τον Ζοάο Φέλιξ πήρε τη νίκη με 1-0 για τη 15η αγωνιστική της La Liga, αφήνοντάς την πίσω στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στο 1ο ημίχρονο, δημιούργησαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι αντιμετώπισε πρόβλημα στο τελείωμα. Αυτός που στάθηκε αντάξιος των περιστάσεων ήταν ο Πορτογάλος επιθετικός, ο οποίος σκόραρε στο 28ο λεπτό και πανηγύρισε αλά... Λιονέλ Μέσι πάνω σε διαφημιστικές πινακίδες και με απλωμένα χέρια, παρότι το γκολ που πέτυχε ήταν κόντρα στην ομάδα που έχει τα δικαιώματά του.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε τριπλή αλλαγή στην άμυνα των πέντε στην ανάπαυλα, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι "ροχιμπλάνκος" κατάφεραν να μειώσουν τους κινδύνους στην εστία του Γιαν Όμπλακ, όμως απέτυχαν να απειλήσουν οι ίδιοι. Γι' αυτόν τον λόγο ο Αργεντινός τεχνικός έριξε και τους Σαούλ και Μέμφις Ντεπάι στο 65', κλείνοντας τις αλλαγές του πριν ο Τσάβι κάνει την πρώτη του.

Οι Λαμίν Γιαμάλ και Φεράν Τόρες πέρασαν στον αγώνα έπειτα από περίπου ένα δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, αλλά σε ένα πολύ πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Μάλιστα, η αδυναμία τους να το κλειδώσουν με νέο γκολ οδήγησε στο παραλίγο σοκ του 83ου λεπτού, όπου έγινε έλεγχος για πέναλτι της Ατλέτικο, αλλά τελικά η φάση συνεχίστηκε.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους κι έτσι οι "μπλαουγκράνα" άφησαν πίσω τους αντιπάλους τους με τρεις βαθμούς απόσταση στην 3η θέση (η Ατλέτικο έχει αγώνα λιγότερο) και εξακολουθούν να κυνηγούν τις πρωτοπόρους Ρεάλ και Ζιρόνα.

• ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Αραούχο, Κουντέ, Μαρτίνεθ, Κανσέλο, Ντε Γιονγκ, Γκιντογάν, Πέδρι (89' Φερμίν), Ραφίνια (77' Γιαμάλ), Λεβαντόβσκι, Φέλιξ (77' Τόρες)
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βίτσελ, Χιμένες (46' Λίνο), Ερμόσο, Μολίνα (46' Αθπιλικουέτα), Γιορέντε, Κόκε (65' Σαούλ), Ντε Πολ, Ρικέλμε (46' Κορέα), Γκριεζμάν, Μοράτα (66' Ντεπάι)

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Χετάφε 2-0 (43' Αραούχο / 90+2' Ερέρα)
  • Ζιρόνα - Βαλένθια 2-1 (82', 88' Στουάνι / 56' Ντούρο)
  • Αθλέτικ - Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23' Γκουρουθέτα, 47' αυτ. Εσπίνο, 64' Ι. Γουίλιαμς, 68' Ν. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ - Γρανάδα 2-0 (26' Ντίαθ, 57' Ροντρίγκο)
  • Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (2' Γκόμεθ / 41' Σαντίκ)
  • Μαγιόρκα - Αλαβές 0-0
  • Αλμερία - Μπέτις 0-0
  • Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 1-1 (75' Σάλας / 77' Μοράλες)
  • Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 1-0 (28' Φέλιξ)
  • 04/12 22:00 Θέλτα - Κάντιθ