BUNDESLIGA

Μπάγερν - Ντάρμστατ 8-0: Πάρτι για τους πρωταθλητές απέναντι σε εννέα παίκτες

Ο Χάρι Κέιν με τη φανέλα της Μπάγερν απέναντι στην Φράιμπουργκ | 8 Οκτωβρίου 2023 @2023 MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Σε μία πολύ περίεργη αναμέτρηση, η Μπάγερν συνέτριψε την Ντάρμστατ με 8-0, σε έναν αγώνα χωρίς γκολ και με τρεις αποβολές στο 1ο μέρος, με συνέπεια να πατήσει στην κορυφή της Bundesliga.

Η επιστροφή του Μάνουελ Νόιερ στη δράση έπειτα από έντεκα μήνες επισκιάστηκε από τη νίκη της Μπάγερν με 8-0 επί της Ντάρμστατ και κυρίως για τον τρόπο. Οι πρωταθλητές έφτασαν σε αυτόν τον θρίαμβο έπειτα από τρεις αποβολές στο 1ο μέρος του αγώνα στην "Άλιαντς Αρένα", σημειώνοντας όλα τα γκολ στο 2ο, με συνέπεια να πατήσουν στην κορυφή της Bundesliga έπειτα από 9 αγωνιστικές.

Ο Γιόσουα Κίμιχ ήταν ο πρώτος παίκτης που δέχθηκε κόκκινη κάρτα, μόλις στο 4ο λεπτό, αποτρέποντας τετ α τετ. Στο 21, ο Κλάους Τζάσουλα έκανε το ίδιο για λογαριασμό της Ντάρμστατ και είχε την ίδια τύχη, ενώ στο 41' ο Ματέι Μάγκλιτσα ήταν ο τρίτος παίκτης που θεώρησε ότι έκανε καλό στην ομάδα του αποτρέποντας μεγάλη ευκαιρία του αντιπάλου.

Στο 2ο ημίχρονο σταμάτησε η συλλογή κόκκινων καρτών και άρχισε ο καταιγισμός τερμάτων. Ο Χάρι Κέιν σημείωσε χατ τρικ και έκανε ρεκόρ νεοφερμένου παίκτη με 12 γκολ στις πρώτες εννέα αναμετρήσεις. Το δεύτερο γκολ του μάλιστα σημειώθηκε πίσω από το κέντρο του γηπέδου, σε μία απίθανη έμπνευση του Άγγλου σκόρερ. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Λιρόι Σανέ και Τζαμάλ Μουσιάλα, ενώ ένα πέτυχε ο Τόμας Μίλερ λίγα λεπτά αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Με τη νίκη αυτή η Μπάγερν προσπέρασε οριστικά τη Στουτγκάρδη, η οποία δίχως τον φετινό ηγέτη της και πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, Σερού Γκιρασί, ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χόφενχαϊμ με 2-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα των Γκρίσα Πρέμελ και Βόουτ Βέχορστ (με πέναλτι) στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να μειώσουν άμεσα, αλλά ο Όλιβερ Μπάουμαν απέκρουσε το πέναλτι του Ντενίζ Ουντάβ στο 30'. Ο Γερμανός εν τέλει σκόραρε στο 73' (κι ενώ νωρίτερα είχε μειώσει ο Κρις Φίριχ), όμως το γκολ του δεν ήταν αρκετό.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Μπόχουμ - Μάιντς 2-2 (21' πέν. Στέγκερ, 82' Σλότερμπεκ / 59' αυτ. Σλότερμπεκ, 90+6' Κράους)
  • Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 3-2 (17' Τιτς, 79' αυτ. Μπόρναου, 81' Ένγκελς / 35' Βιντ, 45' πέν. Μάγερ)
  • Βέρντερ - Ουνιόν 2-0 (38' αυτ. Κνόχε, 75' Ντουκς)
  • Μπάγερν - Ντάρμστατ 8-0 (51', 69', 86' Κέιν, 56' , 64' Σανέ, 60', 76' Μουσιάλα, 71' Μίλερ)
  • Γκλάντμπαχ - Χάιντενχαϊμ 2-1 (3' Πλεά, 52' αυτ. Φέρενμπαχ / 37' Ντινκτσί)
  • Στουτγκάρδη - Χόφενχαϊμ 2-3 (61' Φίριχ, 73' Ουντάβ / 4' Πρέμελ, 21' πέν. Βέχορστ, 66' Σκοβ)
  • 28/10 19:30 Λειψία - Κολωνία
  • 29/10 16:30 Άιντραχτ - Ντόρτμουντ
  • 29/10 18:30 Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ