SERIE A

Μόντσα - Μίλαν 4-2: Άντεξε την αντεπίθεση και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Μίλαν με τη Μόντσα για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Μίλαν επέστρεψε από δύο γκολ πίσω, αλλά η Μόντσα πήρε τη νίκη με 4-2 στις καθυστερήσεις και την κράτησαν στην 3η θέση.

Η Μίλαν επιχείρησε να κάνει το θαύμα, επιστρέφοντας στον αγώνα με τη Μόντσα με παίκτη λιγότερο και από δύο γκολ πίσω, όμως ο Γουαρέν Μποντό και ο Λορέντζο Κολόμπο είχαν διαφορετική άποψη και έδωσαν στην ομάδα τους τη νίκη με 4-2 για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τις μεγάλες στιγμές. Η σύγκρουση του Μικέλε ντε Γκρεγκόριο με τον Αντρέα Καρμπόνι άφησε εκτός αγώνα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και άλλαξε το μομέντουμ. Στην επανέναρξη του αγώνα έπειτα από οκτώ λεπτά, η Μόντσα μπήκε πιο δυνατά και δικαιώθηκε. Στο 45' ο Μαλίκ Τιάο έκανε πέναλτι και ο Ματέο Πεσίνα άνοιξε το σκορ και στο 45+6' ο Ντάνι Μότα έγραψε το 2-0.

Ο Στέφανο Πιόλι έκανε τριπλή αλλαγή στην ανάπαυλα, όμως δεν πρόλαβε να δει το νέο πλάνο του εν δράσει, αφού στο 52' ο Λούκα Γιόβιτς χτύπησε αντίπαλο εκτός φάσης και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ιταλός τεχνικός έριξε στη μάχη τον Ολιβιέ Ζιρού και ο Γάλλος τον δικαίωσε λίγο αργότερα με κοντινή προβολή, δίνοντας σύνθημα αντεπίθεσης.

Η Μίλαν έκλεισε τη Μόντσα στο γήπεδό της και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με υπέροχη ενέργεια του Κρίστιαν Πούλισικ στο 88'.

Η χαρά κράτησε για δύο λεπτά, μέχρι ο Μποντό με μακρινό σουτ ανακτήσει το προβάδισμα. Το γήπεδο πήρε φωτιά και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Κολόμπο σκόραρε κόντρα στην ομάδα από την οποία έχει παραχωρηθεί δανεικός και δεν πανηγύρισε την πρώτη νίκη της Μόντσα επί της Μίλαν στη Serie A.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Τορίνο - Λέτσε 2-0 (50' Μπελανόβα, 81' Σαπάτα)
  • Ίντερ - Σαλερνιτάνα 4-0 (17' Τουράμ, 19' Μαρτίνες, 40' Ντάμφρις, 90' Αρναούτοβιτς)
  • Νάπολι - Τζένοα 1-1 (90' Ενγκόνγκ / 47' Φρέντρουπ)
  • Βερόνα - Γιουβέντους 2-2 (11' Φολορούνσο, 52' Νόσλιν / 28' πέν. Βλάχοβιτς, 55' Ραμπιό)
  • Αταλάντα - Σασουόλο 3-0 (22' Πάσαλιτς, 58' Κοπμάινερς, 75' Μπάκερ)
  • Λάτσιο - Μπολόνια 1-2 (18' Ίσακσεν / 39' Αλ Αζούζι, 78' Ζίρκζι)
  • Ουντινέζε - Κάλιαρι 1-1 (14' Ζεμούρα / 44' Γκαετάνο)
  • Έμπολι - Φιορεντίνα 1-1 (56' πέν. Νιάνγκ / 29' Μπελτράν)
  • Φροζινόνε - Ρόμα 0-3 (38' Χάισεν, 71' Αζμούν, 81' πέν. Παρέδες)
  • Μόντσα - Μίλαν 4-2 (45' πέν. Πεσίνα, 45+8' Μότα, 90+2' Μποντό, 90+5' Κολόμπο / 65' Ζιρού, 88' Πούλισικ)