SERIE A

Μόντσα - Γιουβέντους 1-2: Απέδρασε με το τρίποντο στο 94' και πάτησε μόνη στην κορυφή

Ο Αντριέν Ραμπιό με τη φανέλα της Γιουβέντους σε ντέρμπι της Serie A απέναντι στην Ίντερ | 19 Μαρτίου 2023 @2023 /ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Γιουβέντους καρδιοχτύπησε όταν δέχτηκε την ισοφάριση από την Μόντσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως βρήκε απάντηση στο 90+4' και πήρε μία τεράστια νίκη με 2-1 που της επέτρεψε να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής με την Ίντερ την περαμένη Κυριακή αποδείχτηκε μία απλή παρένθεση για την Γιουβέντους, η οποία το βράδυ της Παρασκευής επέστρεψε στην αγαπημένη της συνήθεια τη φετινή σεζόν: τις νίκες.

Η έκτη επιτυχία της στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος και 10η συνολικά στις πρώτες 14 αγωνιστικές σημειώθηκε στην έδρα της Μόντσα, με τη νίκη να δείχνει να γλιστράει από τα χέρια των μπιανκονέρι όταν ισοφαρίστηκαν στο 90+2' αλλά να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα και να γράφουν το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για να αφήσουν έναν βαθμό πίσω την Ίντερ.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη της βέκια σινιόρα απέναντι στην Μόντσα, καθώς στα δύο πρώτα ραντεβού στην ιστορία των δύο ομάδων στην Serie A, οι -νεοφώτιστοι την περασμένη σεζόν-μπιανκορόσι είχαν πανηγυρίσει δύο νίκες.

Το ματς

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση του "U-Power" αναζητώντας το γρήγορο γκολ και με τη συμπληρώση του πρώτου 10λεπτου δημιουργήθηκαν οι ιδανικές συνθήκες για να το πετύχει.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος κράτησε από τη φανέλα τον Καμπιάζο και τον έριξε εντός περιοχής της Μόντσα, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα αλλά τον Βλάχοβιτς να μην εκμεταλλεύεται το πέναλτι αφού νικήθηκε δύο φορές από τον γκολκίπερ Ντι Γκρεγκόριο: τόσο στην αρχική του εκτέλεση όσο και στο πλασέ που έκανε στην επαναφορά (δεύτερο χαμένο του πέναλτι με τη φανέλα της βέκια σινιόρα).

Ό,τι δεν έκανε πάντως ο Σέρβος φορ το πέτυχε στην εξέλιξη της φάσης ο Ραμπιό, με τον Νικολούσι να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Γάλλο μέσο να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά, φτάνοντας τα 13 γκολ από την αρχή της περασμένης σεζόν.

Στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους η Γιουβέντους διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της, με την Μόντσα να έχει την κατοχή (63%) αλλά να μην απειλεί ουσιαστικά (5 τελικές, καμία εντός εστίας) και την ομάδα του Αλέγκρι να έχει από την πλευρά της διψήφιο αριθμό τελικών (10).

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε πιο κλειστό και οι καλές φάσεις στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με την Γιουβέντους να αφήνει στους γηπεδούχους να έχουν τη μπάλα στα πόδια αλλά να κλείνει εξαιρετικά τους χώρους και την Μόντσα να ασκεί πίεση μετά από το 70ο λεπτό αλλά οι τελικές της να μη βρίσκουν στόχο.

Ωστόσο, ενώ το ματς φαινόταν να καταλήγει χωρίς κάποιο χτυποκάρδι στην Γιουβέντους έγινε το αναπάντεχο, με την πρώτη τελική της Μόντσα εντός στόχου να φέρνει το 1-1, με τον Βαλεντίν Καρμπόνι να κάνει σέντρα από τα δεξιά και τη μπάλα να περνάει από σώματα για να καταλήξει στη δεξιά γωνία της εστίας του Σέσνι.

Οι συγκινήσεις στο φινάλε δεν έληξαν εκεί, αφού παρά την ψυχρολουσία η ομάδα του Αλέγκρι βγήκε μπροστά για να τα παίξει όλα για όλα και δικαιώθηκε, με τον Ραμπιό να πλαγιοκοπεί από τα δεξιά και να γυρίζει στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον κεντρικό αμυντικό Γκάτι να βρίσκεται εκεί και με δύο προσπάθειες να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, για να χαρίσει ένα χρυσό τρίποντο στους Τορινέζους μέσα σε αποθέωση από τους εκδρομείς οπαδούς της Γιουβέντους.

• ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Ντ'Αμπρόζιο, Καλντιρόλα, Πάμπλο Μαρί (66' Α. Καρμπόνι), Μπιριντέλι (46' Κολόμπο), Ματσίν (46' Μότα), Γκαλιαρντίνι, Κυριακόπουλος (66' Περέιρα), Πεσίνα, Τσουρία, Κολπάνι (70' Β. Καρμπόνι)
  • ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Σάντρο, Καμπιάζο (87' Λοκατέλι), Μακένι, Νικολούσι (70' Ντανίλο), Ραμπιό, Κόστιτς, Κιέζα (76' Κεν), Βλάχοβιτς (70' Μίλικ)