LIGUE 1

Μονπελιέ - Παρί 2-6: Ξέσπασε με χατ τρικ του Εμπαπέ

Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στον αγώνα της Παρί με τη Ναντ
Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στον αγώνα της Παρί με τη Ναντ © 2024 MATHIEU PATTIER / AP IMAGES

Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την Παρί στην επιστροφή στις νίκες με το 6-2 στο Μονπελιέ.

Ύστερα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στη Ligue 1, η Παρί χρειάστηκε την παρέμβαση του Κιλιάν Εμπαπέ για να επιστρέψει στις επιτυχίες. Ο Γάλλος σημείωσε χατ τρικ και την οδήγησε στη νίκη με 6-2 μέσα στο Μονπελιέ για την 26η αγωνιστική, αποδεικνύοντας ότι το κενό του θα είναι αναντικατάστατο το καλοκαίρι.

Ο Λουίς Ενρίκε τον χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια και η Παρί πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το 22', πρώτα με ασίστ του Γάλλου σούπερ σταρ στον Βιτίνια και στη συνέχεια με γκολ του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά απειλητικοί στην κόντρα, δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες και στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι στο σκορ. Ο Αρνό Νορντέν μείωσε στο 30' και ο Ταζί Σαβανιέρ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Εμπαπέ πήρε την κατάσταση στα χέρια του ξανά και μέχρι το 63' είχε σημειώσει δύο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη της Παρί. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Κανγκ-Ιν Λι, ενώ στο τέλος χρίστηκε σκόρερ και ο Νούνο Μέντες, με το 6-2 να αυξάνει την απόσταση της από τον ανταγωνισμό.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Τουλούζ - Λιόν 2-3 (53' Ντάλινχα, 59' πέν. Σιέρο / 33' Λακαζέτ, 77' Σερκί, 81' Ο' Μπράιεν)
  • Ναντ - Στρασμπούρ 1-3 (36' Τσεμέρτ / 3' Γκαμεϊρό, 62', 78' Εμέγκα)
  • Λανς - Νις 1-3 (76' Γουαΐ / 11', 67' πέν. Μόφι, 53' Τουράμ)
  • Μπρεστ - Λιλ 1-1 (79' Σατριάνο / 67' Ντέιβιντ)
  • Μονακό - Λοριάν 2-2 (27' αυτ. Μεντί, 60' Φοφανά / 1' αυτ. Σινγκό, 90+5' Μπακαγιοκό)
  • Κλερμόν - Χάβρη 2-1 (12', 45+5' πέν. Τσαμ / 45+1' Αγιού)
  • Ρεμς - Μετς 2-1 (3' Ντιακιτέ, 79' Ίτο / 14' Ατά)
  • Ρεν - Μαρσέιγ 2-0 (21' Τεριέ, 77' πέν. Μπουριζό)
  • Μονπελιέ - Παρί 2-6 (30' Νορντέν, 45+2' Σαβανιέ / 14' Βιτίνια, 22', 50', 63' Εμπαπέ, 53' Λι, 88' Μέντες)