ΓΑΛΛΙΑ

Μονακό - Μετς 4-0: Στην κούρσα του τίτλου οι Μονεγάσκοι

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί για την Ligue 1.
Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί Ⓒ 2021 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό είναι παρούσα στην κούρσα τίτλου, ύστερα από το νέο 4-0, αυτήν τη φορά επί της Μετς, για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μονακό περιμένει με αγωνία πλέον την έκβαση του ντέρμπι κορυφής μεταξύ Παρί και Λιλ για την 31η αγωνιστική της Ligue 1, αφού έχει τον ίδιο στόχο με τους δύο πρωτοπόρους: τον τίτλο της πρωταθλήτριας Γαλλίας. Το δεύτερο σερί 4-0 υπέρ της, αυτήν τη φορά επί της Μετς, δείχνει ξεκάθαρα το στόχο των Μονεγάσκων, της καλύτερης ομάδας στη χώρα μέσα στο 2021.

Η Μονακό έχει συγκεντρώσει 35 πόντους από 14 αγώνες πρωταθλήματος κατά το τρέχον έτος, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα. Για να συμβεί αυτό κόντρα στην εξαιρετική φέτος ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί, πάντως, χρειάστηκε να περάσει ένα ημίχρονο και να τη βοηθήσει μια λανθασμένη διαιτητική απόφαση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Τσεσκ Φάμπρεγας στο 50', σε μαρκάρισμα του Στέβαν Γιόβετιτς από τον Μαρκ Ορέλ Καγιάρ, που όμως δεν ήταν επιλήψιμο. Δύο λεπτά αργότερα ο Κέβιν Φόλαντ έφτασε τα 14 γκολ στη σεζόν (έχει και 7 ασίστ), ενώ το "πάρτι" άναψε όταν πέρασε στον αγώνα ο Ουισάμ Μπεν Γεντέρ, ο οποίος με 2 τέρματα (15 συνολικά) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Νίκο Κόβατς.

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόμτ, Σιντιμπέ (83' Ματσιμά), Μαριπάν, Ντισασί, Κάιο Ενρίκε, Φοφανά, Ματάζο (76' Λουίς), Γκολόβιν (64' Ντιατά), Φάμπρεγας (76' Μαρτίνς), Φόλαντ, Γιόβετιτς (64' Μπεν Γεντέρ)

ΜΕΤΣ: Καγιάρ, Μπρον, Κουγιατέ, Μπόιγ, Σεντόνζ, Μαϊγκά (65' Εντοράμ), Σαρ, Ιντόλ (7' Ντελέν), Γκέιγ (56' Λεγιά), Μπουλαγιά (65' Ανγκμπάν), Γιαντέ (57' Βάγκνερ)