SERIE A

Μίλαν - Βερόνα 1-0: Συνήλθε με Λεάο και επέστρεψε στη μάχη τίτλου

Ο Ραφαέλ Λεάο πανηγυρίζει γκολ της Μίλαν κόντρα στην Βερόνα για την Serie A | 23 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Ο Ραφαέλ Λεάο σκόραρε από νωρίς για τη Μίλαν κι έδωσε τη νίκη 1-0 κόντρα στη Βερόνα, έπειτα από δύο αποτυχίες σε Ιταλία και Champions League.

Η Μίλαν είχε αρχίσει τη σεζόν καταγράφοντας μόνο νίκες, όμως την προηγούμενη εβδομάδα γνώρισε τη συντριβή από την Ίντερ και μεσοβδόμαδα απέτυχε να λυγίσει τη Νιούκαστλ. Ο αγώνας με τη Βερόνα στην 5η αγωνιστική της Serie A την επανέφερε τα χαμόγελα στους "ροσονέρι", ύστερα από το 1-0 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα".

Ο Ραφαέλ Λεάο ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην αναμέτρηση, σε μία αντεπίθεση μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα. Ακολούθησε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και ακόμα λιγότερες πραγματικές ευκαιρίες και σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο πολύ βαρύς αγωνιστικός χώρος.

Η έντονη βροχόπτωση στο Μιλάνο λίγο πριν από τη σέντρα του αγώνα μάλιστα οδήγησε στην καθυστέρηση στη σέντρα για 25 λεπτά, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη και επέστρεψαν στη μάχη για το σκουντέτο.