SERIE A

Μίλαν - Σαλερνιτάνα 1-1: Γκέλα για τους ροσονέρι, σπουδαίος βαθμός για τους φιλοξενούμενους

Φάση από την αναμέτρηση Μίλαν - Σαλερνιτάνα | 13 Μαρτίου 2023
Φάση από την αναμέτρηση Μίλαν - Σαλερνιτάνα | 13 Μαρτίου 2023 © 2023 AP PHOTO/LUCA BRUNO

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μίλαν και τη Σαλερνιτάνα με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική στη Serie A με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο πολύτιμους βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν ακόμη σημαντικό πόντο στη μάχη που δίνουν για να μείνουν στην κατηγορία.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μίλαν και τη Σαλερνιτάνα με την αναμέτρηση των δύο ομάδων να ολοκληρώνει την 26η αγωνιστική στη Serie A. Γκέλα για τους γηπεδούχους που έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν ακόμη σημαντικό πόντο στη μάχη που δίνουν για να μείνουν στην κατηγορία.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, είχε την υπεροχή στην αναμέτρηση αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες που είχε με τους Ζιρού και Λεάο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Γάλλου στράικερ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά.

Στο δεύτερο μέρος η Σαλερνιτάνα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει και να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια στο 61' όταν βγήκε ωραία στην επίθεση από τα αριστερά έγινε η παράλληλη μπαλιά με τον Ντιά να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ και είχαν πολλές και χαμένες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τον Οριγκί και τον Ιμπραχίμοβιτς αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τιό, Σαλεμάκερς (77' Φλορέντζι), Μπενασέρ (85' Τονάλι), Κρούνιτς, Ντίαθ (62' Ντε Κετελάρε), Λεάο (63' Οριγκί), Ζιρού (62' Ιμπραχίμοβιτς).

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Γκιομπέρ, Ντανίλιουτς, Πιρόλα (68' Λοβάτο), Μαζόσο (83' Σαμπιά), Μπόχινεν (83' Τορνιγκόι), Κουλιμπαλί, Μπράνταριτς, Κάστανος, Καντρέβα (68' Μπονατσόλι), Ντιά.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Σπέτσια - Ίντερ 2-1 (55' Μαλντίνι, 87' πέν. Ενζολά / 83' πέν. Λουκακού)
  • Έμπολι - Ουντινέζε 0-1 (54' Μπεκάο)
  • Νάπολι - Αταλάντα 2-0 (60' Κβαρατσχέλια, 77' Ραχμάνι)
  • Μπολόνια - Λάτσιο 0-0
  • Λέτσε - Τορίνο 0-2 (20' Σίνγκο, 23' Σανάμπρια)
  • Κρεμονέζε - Φιορεντίνα 0-2 (27' Μαντράγκορα, 50' Καμπράλ)
  • Βερόνα - Μόντσα 1-1 (51' Βέρντι / 55' Σένσι)
  • Ρόμα - Σασουόλο 3-4 (26' Ζαλέβσκι, 50' Ντιμπάλα, 90+4' Βαϊνάλντουμ / 13', 18' Λοριεντέ, 45+4' πέν. Μπεράρντι, 75' Πιναμόντι)
  • Γιουβέντους - Σαμπντόρια 4-2 (11' Μπρέμερ, 26' 64' Ραμπιό, 90+4 Σοουλέ / 31' Αουτζέλο, 32' Τζούρισιτς)
  • Μίλαν - Σαλερνιτάνα 1-1 (45+1' Ζιρού/61' Ντιά)