SERIE A

Μίλαν - Ρόμα 2-2: Ιμπάνιεζ και Έιμπραχαμ έφεραν τα πάνω κάτω στο τέλος

Οι παίκτες της Ρόμα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μίλαν για τη Serie A 2022-2023 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023 © 2023/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Ρόμα μείωσε στο 87' και ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις, παίρνοντας "χρυσό" βαθμό στον αγώνα κόντρα Μίλαν για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Η Μίλαν ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης, ούσα μπροστά στο σκορ με δύο γκολ έπειτα από το 86ο λεπτό της συνάντησης με τη Ρόμα. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό, αφού οι "τζιαλορόσι" έφεραν τα πάνω κάτω στο τέλος, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση από τα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες να διαμαρτύρονται διαρκώς στον διαιτητή με το παραμικρό. Οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές μέχρι το 30ό λεπτό, όταν η Μίλαν προηγήθηκε με κεφαλιά του Πιερ Καλουλού έπειτα από κόρνερ.

Η κατοχή της μπάλας από τους "ροσονέρι" εμπόδισε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν την εστία του Τσίπριαν Ταταρουσάνου, όμως ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν βιάστηκε με τις αλλαγές. Το αποτέλεσμα ήταν η Μίλαν να φτάσει σε δεύτερο γκολ σε μία αντεπίθεση με μία αλλαγή του Στεφάνο Πιόλι, τον Τομάζο Πομπέγκα στο 77'.

Η Μίλαν έκλεισε τις αλλαγές της στο 85ο λεπτό και θεώρησε ότι όλα είχαν τελειώσει. Οι Ρωμαίοι είχαν διαφορετική άποψη και τη "χτύπησαν" εκεί που πονάει, στο κέντρο της άμυνας. Σε ένα κόρνερ στο 87', ο Ιμπάνιεζ πήρε κεφαλιά μόνος του έξω από τη μικρή περιοχή κι έκανε το 2-1.

Η Ρόμα συνέχισε να πιέζει και κέρδισε φάουλ από δεξιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο εκτελέστηκε ξανά με γέμισμα στην περιοχή. Ο Νεμάνια Μάτιτς πήρε την κεφαλιά μόνος του έξω από την περιοχή, ο Ταταρουσάνου απέκρουσε όμως ο Τάμι Έιμπραχαμ με γυριστό ισοφάρισε σε 2-2 και βύθισε στην απογοήτευση το κοινό στο "Τζιουζέπε Μεάτσα".

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-1 (48' Σαπονάρα, 90+1' πέν. Γκονσάλες / 57' πέν. Μπεράρντι)
  • Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0 (86' Ντανίλο)
  • Μόντσα - Ίντερ 2-2 (11' Τσιούρια, 90+3' Καλντιρόλα / 10' Νταρμιάν, 22' Μαρτίνες)
  • Σαλερνιτάνα - Τορίνο 1-1 (49' Φιλένα / 36' Σανάμπρια)
  • Λάτσιο - Έμπολι 2-2 (2' Άντερσον, 54' Τζακάνι / 83' Καπούτο, 90+3' Μάριν)
  • Σπέτσια - Λέτσε 0-0
  • Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2 (19' Όσιμεν, 82' πέν. Έλμας)
  • Μίλαν - Ρόμα 2-2 (30' Καλουλού, 77' Πομπέγκα / 87' Ιμπάνιεζ, 90+4' Έιμπραχαμ)
  • 09/01 19:30 Βερόνα - Κρεμονέζε
  • 09/01 21:45 Μπολόνια - Αταλάντα