SERIE A

Μίλαν - Μπολόνια 2-2: Απέτυχε δύο πέναλτι κι ο Ορσολίνι την τιμώρησε από τη βούλα στο 90+2'

Ο Τεό Ερναντέζ της Μϊλαν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Μπολόνια για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 © 2024/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Μίλαν απέτυχε να σκοράρει με δύο εκτελέσεις πέναλτι και τελικά το πλήρωσε με αυτόν τον τρόπο, αφού ο Ρικάρντο Ορσολίνι ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις με πέναλτι για την Μπολόνια.

Η Μίλαν απέτυχε από τη βούλα του πέναλτι, η Μπολόνια όχι κι έτσι η σπουδαία αναμέτρηση του "Τζιουζέπε Μεάτσα" για την 22η αγωνιστική της Serie A έληξε ισόπαλη 2-2.

Οι "ροσονέρι" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά αρκετά απρόσεκτοι και δη αμυντικά. Ύστερα από μία διακοπή στο 16ο λεπτό για συμβολική στήριξη στον Μάικ Μενιάν για τη ρατσιστική επίθεση που υπέστη την προηγούμενη εβδομάδα, σε μία φάση διαρκείας ο Τζόσουα Ζιρκζί άνοιξε το σκορ για τους "ροσομπλού".

Η απάντηση της Μίλαν θα μπορούσε να έρθει με πέναλτι στο 42', όμως ο Γιούκας Σκορπούπσκι μπλόκαρε την εκτέλεση του Ολιβιέ Ζιρού. Λίγο πριν από τη λήξη του 1ου μέρους όμως, ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ ισοφάρισε τελικά για τους γηπεδούχους σε 1-1.

Ο αγώνας μεταφέρθηκε στο γήπεδο των φιλοξενουμένων, από το οποίο απουσίαζε ο Μπάμπης Λυκογιάννης, που περίμενε την ευκαιρία του από τον πάγκο. Ένα δοκάρι του Γιασίν Αντλί και μία μεγάλη ευκαιρία του Ραφαέλ Λεάο θα μπορούσαν να βάλουν μπροστά τους "ροσονέρι".

Εν τέλει αυτό πίστεψε ότι έκανε ο Τεό Ερναντέζ, όταν εκτέλεσε νέο πέναλτι στο 74', βρήκε το κάθετο δοκάρι κι έπειτα πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής το ακύρωσε και στέρησε για ακόμα μία φορά τη χαρά από το κοινό της Μίλαν. Στο 83' το πολυπόθητο τέρμα επετεύχθη με τον Λόφτους-Τσικ, όμως ένα πέναλτι του Φιλίπο Τερατσιάνο τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε την ευκαιρία στον Ρικάρντο Ορσολίνι να κάνει το 2-2 με τον τρόπο που δεν μπορούσε η Μίλαν.