ΓΑΛΛΙΑ

Μετς - Παρί 1-3: Ο Εμπαπέ έστειλε στην κορυφή τους Παριζιάνους

Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν
Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν @ 2020 THIBAULT CAMUS/ASSOCIATED PRESS

Ο Κιλιάν Εμπαπέ σημείωσε δύο γκολ για την Παρί στην εκτός έδρας νίκη επί της Μετς που την έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1.

Η επικίνδυνη έξοδος στην έδρα της Μετς στέφθηκε με επιτυχία για την Παρί. Το τελικό 3-1 ήρθε με "σβηστές μηχανές" και έστειλε τους Παριζιάνους στην κορυφή της Ligue 1 ύστερα από 34 αγώνες, αλλά περιμένοντας την τύχη της Λιλ κόντρα στη Λιόν την Κυριακή.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ άνοιξε το σκορ με το 24ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απλά περίμεναν να τελειώσει το ημίχρονο. Ήταν το 6ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος που η Παρί δέχεται γκολ, κάτι που έχει να συμβεί απ' τον Μάιο του 2019.

Η επανάπαυση ήταν τέτοια που με την έναρξη του 2ου μέρους ο Φαμπιάν Σεντόνζ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Οι μηχανές των φιλοξενουμένων πήραν ξανά εμπρός και αξιοποίησαν την κατοχή που δεν έχασαν ποτέ, μαζί κι ένα λάθος του σκόρερ των γηπεδούχων, που έδωσε πάσα στον Εμπαπέ έξω απ' την περιοχή κι αυτός με σουτ (και μία κόντρα στον Μπουμπακάρ) έγραψε το 2-1. Μοναδικό αρνητικό της παρουσίας του, η αλλαγή στο τέλος κουτσαίνοντας, ύστερα από χτύπημα στον τετρακέφαλο από γόνατο αντιπάλου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μάουρο Ικάρντι που πέρασε ως αλλαγή, σκοράροντας για 4ο σερί ματς (6 γκολ).

ΜΕΤΣ: Ουκιτζά, Μπρον, Κουγιατέ, Μπόιγ, Σεντόνζ, Σαρ, Μαϊγκά (87' Βάγκνερ), Ανγκμπάν (68' Εντοράμ), Ντελέν (88' Ιντόλ), Μπουλαγιά (88' Εντιαγκά Γιαντέ), Λεγιά Ισεκά (69' Νιαν)

ΠΑΡΙ: Νάβας, Φλορέντζι, Κέρερ, Κιμπεμπέ, Κιρζαβά (64' Μπάκερ), Ερέρα, Παρέδες, Βεράτι, Σαράμπια (65' Ντι Μαρία), Εμπαπέ (87' Ντράξλερ), Νεϊμάρ (81' Ικάρντι)