LIGUE 1

Μαρσέιγ - Στρασμπούρ 1-1: Πάγωσε το Βελοντρόμ στις καθυστερήσεις

Ο Ζορντάν Βερτού της Μαρσέιγ σε στιγμιότυπο κόντρα στη Λιόν για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Το γκολ του Ζερεμί Σεμπάς στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Στρασμπούρ μέσα στο "Βελοντρόμ" κόντρα στη Μαρσέιγ για την επανέναρξη της Ligue 1.

Η Μαρσέιγ απέτυχε να κάμψει την αντίσταση της Στρασμπούρ, η οποία με γκολ στις καθυστερήσεις απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο "Βελοντρόμ" για τη 18η αγωνιστική της Ligue 1, την πρώτη του 2024.

Ο Σαμουέλ Ζιγκό με πανέξυπνη κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' για τους γηπεδούχους, που έδωσαν την μπάλα στους φιλοξενούμενους για να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Ο Πάου Λόπεθ δεν είχε πολλή δουλειά αφού οι αμυντικοί του έκλεισαν τους περισσότερους διαδρόμους κι έτσι οι Μασσαλοί ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο δεύτερο γκολ του αγώνα.

Ο Ζορντάν Βερτού απέτυχε να σκοράρει και η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο το πλήρωσε. Η "χρυσή" αλλαγή του Πατρίκ Βιεϊρά, Ζερεμί Σεμπάς, με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1 που κράτα στους τέσσερις βαθμούς την απόσταση των δύο ομάδων.