ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ: Νίκη πριν τον Ολυμπιακό, 3-1 την Μπορντό

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν AP PHOTO/DANIEL COLE

Με γκολ και ασίστ του Φλοριάν Τοβέν (έχασε και πέναλτι) η Μαρσέιγ νίκησε 3-1 την Μπορντό και ξεκόλλησε από τις τρεις σερί ισοπαλίες πριν ταξιδέψει για την Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα του Champions League.

Ισοπαλία με τη Λιλ, ισοπαλία με τη Μετς, ισοπαλία στη Λιόν. Όλες με 1-1. Η Μαρσέιγ ξεκόλλησε και έφθασε στην πρώτη της νίκη μετά από ένα μήνα.

Οι phoceens νίκησαν 3-1 στο Βελοντρόμ το Σάββατο (18/10) το βράδυ την Μπορντό με πρωταγωνιστή τον Φλοριάν Τοβέν, στο τελευταίο της ματς πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για το ματς με τον Ολυμπιακό (21/10, 22:00) για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Ο Τοβέν άνοιξε το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Ο Αμαβί στο 54' μετά από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ έκανε το 2-0 και το αυτογκόλ του Πάμπλο ύστερα από δέκα λεπτά (64') έφερε το 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι Γιρονδίνοι ήταν να μειώσουν στο 83' και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (3-1).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Τσάλετα-Τσαρ (87' Ζερμέν), Αμαβί, Ρονζιέ (86' Στρόοτμαν), Καμαρά, Σανσόν, Κουισόνς (74' Γκέιγ), Μπενεντέτο (86' Λουίς Ενρίκε), Τοβέν (78' Ακέ).

ΜΠΟΡΝΤΟ (Γκασέ): Κοστίλ, Σαμπαλί, Μπαΐς, Πάμπλο, Μπενίτο (65' Πουντζέ), Μπάσιτς, Οτάβιο, Ουντέν (71' Ζερκάν), Μπεν Αρφά (66' Μάτζα), Αντλί (66' Χουάνγκ), Ντε Πρεβίγ (71' Μπριάν).