LIGUE 1

Μαρσέιγ - Ναντ 2-1: Επεισοδιακή νίκη στο "Βελοντρόμ"

Ο Ζορντάν Βερτού της Μαρσέιγ πανηγυρίζει γκολ κόντρα στη Ναντ για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Σάββατο 20 Αυγούστου 2022 © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στη Μασσαλία, η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της Ναντ.

Η Μαρσέιγ κυριάρχησε απέναντι στη Ναντ, ωστόσο έφτασε στη νίκη με 2-1 με επεισοδιακό τρόπο στο "Βελοντρόμ", για τη 2η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Μασσαλοί ήταν καλύτεροι από το 1ο ημίχρονο, αλλά είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, παρά την παρουσία του Αλέξις Σάντσες στην κορυφή. Στο 70ό λεπτό βρήκαν τελικά το γκολ με τον Σανσέλ Μπεμπά, όμως λίγο αργότερα ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Σαμουέλ Ζιγκό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Λουντοβίκ Μπλας ισοφάρισε με το πέναλτι που κέρδισε από τον αντίπαλό του, όμως η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Ίγκορ Τούντορ στο 82', αφού ο Νικολά Παλουά σημείωσε αυτογκόλ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.