EUROPA LEAGUE

Μαρσέιγ - Μπενφίκα 4-2 πέν.: Ο ήρωας Λόπεθ και ο μοιραίος Ντι Μαρία έκριναν τον προημιτελικό

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπενφίκα για τα προημιτελικά του Europa League 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 © 2024/DANIEL COLE/AP IMAGES

Ο Άνχελ ντι Μαρία έστειλε άουτ την εκτέλεσή του και ο Πάου Λόπεθ απέκρουσε την εκτέλεση του Αντόνιο Σίλβα, με συνέπεια η Μαρσέιγ να υποτάξει με 4-2 την Μπενφίκα στα πέναλτι και να προκρίνεται στα ημιτελικά του Europa League.

Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε νικήτρια στα πέναλτι κόντρα στην Μπενφίκα με 4-2 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League. Οι Γάλλοι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση χάρη σε γκολ του Φαρίς Ρεμί Μουμπανιά και στην ψυχοφθόρο διαδικασία ο μοιραίος Άνχελ ντι Μαρία και ο ήρωας Πάου Λόπεθ έκριναν το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι Μασσαλοί άφησαν πίσω τους την κακή εικόνα της Λισαβόνας και προσπάθησαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά. Η μεγάλη στιγμή έλειπε όμως, με συνέπεια όσο κυλούσε ο χρόνος, να αυξάνεται και η αγωνία στις κερκίδες του "Βελοντρόμ".

Το 2ο μέρος άρχισε με τις ίδιες προδιαγραφές, μέχρι ο Άνχελ ντι Μαρία να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά να δώσει σύνθημα αντεπίθεσης στους Πορτογάλους.

Ο Ανατόλι Τρουμπίν εξελισσόταν σε ήρωα της Μπενφίκα μέχρι το 79', όταν ο Φαρίς Μουμπανιά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η παράταση δεν βρήκε νικητή και στα πέναλτι ο Ντι Μαρία αστόχησε στην πρώτη εκτέλεση. Τα επόμενα πέναλτι ήταν πιο εύστοχα, μέχρι ο Λόπεθ αποκρούσει το τελευταίο του Αντόνιο Σίλβα και στείλει τη Μαρσέιγ σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης πρώτη φορά έπειτα από έξι χρόνια.

• ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Μπεμπά (46' Μουρίγιο), Μπαλέρντι, Ζιγκό (100' Νταού), Σόγκλο (59' Μουμπανιά), Εντιάιγ (75' Κορέα), Κοντογκμπιά, Χαρίτ (110' Λαφόν), Ουναχί (59' Ενρίκε), Βερτού, Ομπαμεγιάνγκ
  • ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Μπα, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Άουρσνες, Λουίς, Νέβες, Ρ. Σίλβα (102' Καμπράλ), Ντι Μαρία, Τένγκστεντ (61' Κεκτσιού), Νέρες (61' Μάριο)