LIGUE 1

Μαρσέιγ - Μετς 1-1: Οι Μασσαλοί πήραν βαθμό με δέκα παίκτες αλλά έμειναν πίσω

Στιγμιότυπο της αναμέτρησης της Μαρσέιγ με τη Μετς για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μαρσέιγ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Μετς στο "Βελοντρόμ" παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για παραπάνω από μία ώρα αγώνα.

Η Μαρσέιγ παραλίγο να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αλλά τελικά απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Μετς στο "Βελοντρόμ" για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, παρότι αγωνίστηκε για πάνω από μία ώρα με παίκτη λιγότερο.

Ο Σαμουέλ Ζιγκό αποβλήθηκε στο 31ο λεπτό κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται έναν βαθμό πιο πάνω από την τελευταία θέση. Ο Τζενάρο Γκατούζο έριξε στη μάχη τον Μπαμό Μεϊτέ για να αποκαταστήσει την αμυντική τάξη και τα κατάφερε.

Στο 56ο λεπτό ο Φαρίς Μουμπανιά άνοιξε λογαριασμό για τους Μασσαλούς στο δεύτερο παιχνίδι του, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Ματιέ Ουντόλ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ στο τελευταίο ημίωρο, όμως δεν το βρήκαν και ο βαθμός της ισοπαλίας τους κράτησε πίσω στη μάχη της Ευρώπης.