PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 1-0: Ο Χάλαντ ξαναπήρε το όπλο του και καθάρισε για τους πρωταθλητές

Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει γκολ της Σίτι σε ματς της Premier League κόντρα στην Μπρέντφορντ | 20 Φεβρουαρίου 2024 @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Ο Έρλινγκ Χάλαντ επέστρεψε στα γκολ και η Μάντσεστερ Σίτι στις νίκες, με τον Νορβηγό στράικερ να υπογράφει το 1-0 για τους πρωταθλητές Αγγλίας κόντρα στην Μπρέντφορντ και να τους ανεβάζει στη 2η θέση και στο -1 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Το βράδυ του Σαββάτου η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στο 1-1 με την Τσέλσι (πρώτη απώλεια έπειτα από 11 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις) και ο Έρλινγκ Χάλαντ βρέθηκε στο επίκεντρο της κριτικής, αφού δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα έχοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες να το κάνει.

Από την πλευρά του ο Πεπ Γκουαρδιόλα τον κάλυψε απόλυτα δηλώνοντας πως "θα σκοράρει στο επόμενο παιχνίδι" και η δικαίωση για τον Καταλανό ήρθε λίγα 24ωρα αργότερα. Συγκεκριμένα στο εξ αναβολής ματς με την Μπρέντφορντ στο "Έτιχαντ" για την 18η αγωνιστική της Premier League, με τους πολίτες να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη στο πρώτο μέρος αλλά να έρχεται ο Νορβηγός στο 71ο λεπτό να λύσει το γόρδιο δεσμό και να τους χαρίσει ένα σημαντικό τρίποντο στην κούρσα του τίτλου.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας στο μυαλό της να κλειδώσει στο συρτάρι το εντός έδρας 1-1 που έφερε προ ημερών με την Τσέλσι, όμως παρότι κυριάρχησε στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες στο πρώτο μέρος (1.68-0,32 τα xgoals, 69%-31% η κατοχή, 17-5 οι τελικές, 6-2 οι τελικές εντός εστίας, 6-0 τα κόρνερ) απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τους παίκτες της Μπρέντφορντ να είναι εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με χαμόγελο στα χείλη.

Το γεγονός πως δεν βρήκαν το γκολ, αν και το δικαιούνταν βάσει των πολλών ευκαιριών τους, επηρέασε τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα και στο δεύτερο μέρος δεν έβγαλαν τόσες πολλές φάσεις, ωστόσο ένα λάθος της άμυνας των μελισσών ήταν αρκετό για να λύσουν το γόρδιο δεσμό.

Αυτό έγινε στο 71', με τον Άγερ να γλιστράει μετά από την κάθετη πάσα που πέρασε ο Άλβαρες και τον Χάλαντ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Φλέκεν, για να τον νικήσει με συρτό αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγαλης περιοχής και να κάνει το 1-0, με το 17ο φετινό γκολ του στην Premier League και 22ο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις.

Το τελευταίο 20λεπτο της κανονικής διάρκειας και τα επτά έξτρα λεπτά των καθυστερήσεων δεν επεφύλαξαν κάποιο άλλο γκολ, με την πρωταθλήτρια Αγγλίας, Ευρώπης και κόσμου να κρατάει το χρυσό 1-0 επί των Λονδρέζων και να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο, αφού προσπέρασε την Άρσεναλ και σκαρφάλωσε μόνη στη 2η θέση, έχοντας πλέον απόσταση ενός βαθμού από την Λίβερπουλ.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μπομπ (61' Ντοκού), Άλβαρες (89' Κόβατσιτς), Φόντεν, Χάλαντ
  • ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Τζάνκα, Άγερ, Μι, Ρέρσλεβ (89' Γκόντος), Ονιέκα (89' Ντάμσγκααρντ), Νόργκαρντ, Γιάνελτ (77' Γένσεν), Ρεγκιλόν (78' Λιούις-Πότερ), Τόνι, Γουίσα (68' Μοπέ)