PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 2-0: Με οδοστρωτήρα Χάλαντ έμεινε στο -2 από την κορυφή, με παιχνίδι λιγότερο από τη Λίβερπουλ

Manchester City's Erling Haaland celebrates with his teammate Phil Foden after scoring his side's first goal during the English Premier League soccer match between Manchester City and and Everton, at the Etihad stadium in Manchester, England, Saturday, February 10, 2024. (AP Photo/Rui Viera)
Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Έβερτον @ 2024 RUI VIEIRA / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι λύγισε την Έβερτον μετά το 70' χάρη στα δύο γκολ που του Έρλινγκ Χάλαντ και πέτυχε τη δέκατη διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις. Οι πολίτες σκαρφάλωσαν στην κορυφή και θα περιμένουν τη Λίβερπουλ.

Η Έβερτον άντεξε για 70 λεπτά στο Έτιχαντ, όμως ο Έρλινγκ Χάλαντ πήρε τη σκυτάλη και με δύο γκολ έδωσε στη Μάντσεστερ Σίτι τη δέκατη διαδοχική νίκη της (2-0) σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα είχαν διαρκώς τα ηνία του ματς και προσπαθούσαν διαρκώς να διασπάσουν τα καρέ του Πίκφορντ, ωστόσο στο πρώτο μέρος δημιούργησαν λίγες καλές φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος οι πολίτες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και βρήκαν λύση στο 71ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άλβαρες από τα δεξιά και αδυναμία των ζαχαρωτών να απομακρύνουν την μπάλα, ο Χάλαντ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Ο Νορβηγός φορ πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 85ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Ντε Μπρόινε και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Έβερτον σκόραρε με τον Μπέτο στο 90+1', ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Με αυτό το τρίποντο η Σίτι ανέβηκε στους 52 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση και το +1 από τη Λίβερπουλ στη βαθμολογία της Premier League με τον ίδιο αριθμό αγώνων. Το απόγευμα του Σαββάτου η Λίβερπουλ φιλοξενεί την Μπέρνλι στο Άνφιλντ.