PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1: Επιστροφή στις νίκες με χατ τρικ του Φόντεν

Ο Φιλ Φόντεν της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Άστον Βίλα για την Premier League 2023-2024 στο "Ετιχάντ", Μάντσεστερ | Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 © 2024/DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε σε εξαιρετική μέρα τον Φιλ Φόντεν που με χατ τρικ της έδωσε τη νίκη 4-1 κόντρα στην Άστον Βίλα.

Ύστερα από δύο ισοπαλίες στα ντέρμπι με Λίβερπουλ και Άρσεναλ, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες με 4-1 κόντρα στην Άστον Βίλα για την 31η αγωνιστική της Premier League και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου.

Οι "πολίτες" προηγήθηκαν με τον Ρόδρι μόλις στο 11ο λεπτό, όμως οι παίκτες του Ουνάι Έμερι αντέδρασαν και απείλησαν με γκολ. Ο Τζον Ντουράν ισοφάρισε στο 20' σε μια αντεπίθεση και κατάφερε να αγχώσει για ένα διάστημα τους πρωταθλητές.

Ο Φιλ Φόντεν πήρε το... όπλο του στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους και άνοιξε λογαριασμό. Στο 2ο μέρος πέτυχε δύο γκολ σε επτά λεπτά και κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους, που διατήρησαν την πίεση σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ στη μάχη τίτλου, αφήνοντας την Άστον Βίλα έκθετη στην αντεπίθεση της Τότεναμ στη μάχη της τετράδας.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Έβερτον 1-1 (15' Ίζακ / 88' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Νότιγχαμ - Φούλαμ 3-1 (9' Χάντσον-Οντόι, 19' Γουντ, 45+3' Γκιμπς-Γουάιτ / 49' Ανταραμπιόγιο)
  • Μπέρνλι - Γουλβς 1-1 (37' Λάρσεν / 45+3' Νούρι)
  • Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79' Κλούιφερτ)
  • Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 1-1 (19' Ζούμα / 5' Τζόνσον)
  • Μπρέντφορντ - Μπράιτον 0-0
  • Άρσεναλ - Λούτον 2-0 (24' Έντεγκαρντ, 44' αυτ. Χασιόκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1 (11' Ρόδρι, 45+1', 62', 69' Φόντεν / 20' Ντουράν)
  • 04/04 21:30 Λίβερπουλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 04/04 22:15 Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ