PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 3-1: Ένα 45λεπτο ήταν αρκετό για να την φέρει σε απόσταση βολής από την Άρσεναλ

@2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος απέναντι στην Άστον Βίλα και με τα τρία γκολ που πέτυχε, έφτασε στο 3-1 στο φινάλε, μειώνοντας στους τρεις πόντους τη διαφορά από την Άρσεναλ πριν το ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων.

Η ήττα από την Τότεναμ την περασμένη αγωνιστική και η έρευνα της Premier League για οικονομικές παραβάσεις της διοίκησης (που την φέρνει φάτσα με την πιθανότητα τιμωρίας) έφερε μεγάλη αναταραχή στο στρατόπεδο της Μάτνσεστερ Σίτι, όμως το βράδυ της Κυριακής (12/02) τίποτα από τα παραπάνω δεν έγιναν αντιληπτά στο χορτάρι του "Έτιχαντ".

Τουναντίον, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο πολλές από τις ποιοτικές αρετές των παικτών της και με ένα ηγεμονικό πρώτο 45λεπτο υπέταξε την Άστον Βίλα, φτάνοντας στο φινάλε στο 3-1 που την έφερε στο -3 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ (με ματς περισσότερο έναντι των Λονδρέζων) τρεις ημέρες πριν από από το πρώτο ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα.

Σημειώνεται πως οι πολίτες πανηγύρισαν την 13η διαδοχική εντός έδρας νίκη τους επί της Άστον Βίλα σε επίπεδο Premier League ενώ ο Γκουαρδιόλα επέκτεινε το αήττητο σερί του απέναντι στον Έμερι, έχοντας να επιδείξει πλέον 9 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 13 μεταξύ τους ραντεβού.

Το ματς

Το πρώτο μέρος ήταν ένας απόλυτος επιθετικός μονόλογος για την Μάντσεστερ Σίτι, με την Άστον Βίλα να απειλεί με σουτ του Μπέιλι μόλις στα 20 δευτερόλεπτα και έκτοτε να δεινοπαθεί στην έδρα των πρωταθλητών.

Το πάρτι άρχισε στο 5ο λεπτό, με τον Ρόδρι να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαχρέζ (έφτασε τις 4 ασίστ μετά το Μουντιάλ και τις 55 στην καριέρα του στην Premier League, πιάνοντας στην κορυφή των Αφρικανών της σχετικής λίστας τον Ντρογκμπά) και να νικάει τον Μαρτίνες για το 1-0.

Ακολούθησαν καλές ευκαιρίες από πλευράς πολιτών που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ είτε επειδή αντέδρασε σωτήρια κάτω από την εστία ο Αργεντινός κίπερ (όπως στο 12' σε προσπάθεια του Γκιουντογκάν και στο 29' σε σουτ του Γκρίλις) είτε επειδή ήταν άστοχοι οι παίκτες του Γκουαρδιόλα (σουτ άουτ του Χάλαντ στο 21'), για να έρθουν όμως... μαζεμένα λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 39ο λεπτό ο Χάλαντ εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της Βίλα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκιουντογκάν που έγραψε το 2-0 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ στο 45+1' ο Μαχρέζ έκανε το 3-0 από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Γκρίλις σε ανατροπή από τον Ράμσεϊ.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Σίτι να μπαίνει επιθετικά και να ψάχνει και τέταρτο γκολ, με τον Έμερι να κάνει τριπλή αλλαγή στο 60ο λεπτό για να βελτιωθεί η εικόνα της ομάδας του και ένα λεπτό αργότερα να έρχεται η μείωση του σκορ. Οι βίλανς πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, με τον Λουίζ να περνάει κάθετη πάσα και τον Γουότκινς να νικάει με πλασέ τον Έντερσον, για να γιορτάσει με γκολ (3-1) το 100ο παιχνίδι του με τη φανέλα της ομάδας του Μπέρμιγχαμ.

Το γκολ αυτό συνέβαλε ώστε να διατηρηθεί ο υψηλός ρυθμός στο ματς, με τους πολίτες να αγγίζουν το 4-1 με τον Άλβαρες στο 65' αλλά και τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν το 3-2 στο 80' όταν ο Έντερσον έκανε απίστευτα δύσκολη απόκρουση σε φαλτσαριστό σουτ του Κουτίνιο.

Οι συγκινήσεις δεν έλειψαν και στην τελική ευθεία του ματς καθώς η Σίτι είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαχρέζ στο 85' και η Βίλα απάντησε με δοκάρι του Ντούραν στο 90+2', με το 3-1 να μην αλλάζει ωστόσο και να χαρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που της επιτρέπει να πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Λονδίνο για το πρώτο φετινό πρωταθλήματος απέναντι στην πρωτοπόρο Άρσεναλ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ρόδρι, Ντίας (46' Ακάντζι), Λαπόρτ, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (85' Άκε), Χάλαντ (46' Άλβαρες), Γκρίλις (69' Φόντεν)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Γιανγκ (76' Κουτίνιο), Κόνσα, Τσέιμπερς, Ντιν (60' Μορένο), Ράμσεϊ (76' Κας), Λουίζ, Καμαρά, Μπουεντία (60' ΜακΓκιν), Μπέιλι (60' Ντούραν), Γουότκινς

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

• Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 1-1 (28' Έμερσον / 16' Φέλιξ)
  • Άρσεναλ - Μπρέντφορντ 1-1 (66' Τροσάρ / 74' Τόνι)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπράιτον 1-1 (69' Τόμκινς / 63' Μαρτς)
  • Φούλαμ - Νότιγχαμ 2-0 (17' Ουίλιαν, 88' Σόλομον)
  • Λέστερ - Τότεναμ 4-1 (23' Μεντί, 25' Μάντισον, 45+4' Ιχεανάτσο, 81' Μπαρνς / 14' Μπεντανκούρ)
  • Σαουθάμπτον - Γουλβς 1-2 (25' Αλκαράς / 73' Μπέντναρεκ, 87' Γκόμες)
  • Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ 1-1 (30' Σενέσι / 45+2' Αλμιρόν)
  • Λιντς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (80' Ράσφορντ, 85' Γκαρνάτσο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 3-1 (5' Πέδρι, 39' Γκιουντογκάν, 45+1' πεν. Μαχρέζ / 61' Γουότκινς)
  • 13/02 22:00 Λίβερπουλ - Έβερτον