PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 2-2: Το σφυροκόπημα των Λονδρέζων δεν απέδωσε καρπούς

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Τότεναμ για την Premier League 2023-2024 στο "Ολντ Τράφορντ", Μάντσεστερ | Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024 © 2024/DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Τότεναμ ήταν ανώτερη, είχε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στο "Ολντ Τράφορντ".

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Ολντ Τράφορντ" για την 21η αγωνιστική της Premier League, ένα αποτέλεσμα που αδικεί τους Λονδρέζους, οι οποίοι ήταν ανώτεροι και σπάταλοι στις επιθέσεις τους.

Ο αγώνας άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για το κοινό, αφού ο Ράσμους Χόιλουντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και ο Ρισάρλιζον απάντησε στο 19'. Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου είχαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα των "κόκκινων διαβόλων", όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε στο 40ό λεπτό.

Ύστερα από 50 δευτερόλεπτα στο 2ο μέρος, ο Τίμο Βέρνερ (που άρχισε βασικός) βρήκε τον Ροντρίγκο Μπεντανκούρ κι αυτός ισοφάρισε σε 2-2 το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, όμως δεν ήταν τόσο απειλητικοί έπειτα από το δεύτερο τέρμα τους και με δεδομένο ότι η Γιουνάιτεντ είχε μόλις τρεις τελικές κι αυτές άστοχες, η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι - Λούτον 1-1 (36' Αμντουνί / 90+2' Μόρις)
  • Τσέλσι - Φούλαμ 1-0 (45+3' Πάλμερ)
  • Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35' Ίσακ, 37' Γκόρντον / 26' Σίλβα, 74' Ντε Μπρόινε, 90+1' Μπομπ)
  • Έβερτον - Άστον Βίλα 0-0
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 2-2 (3' Χόιλουντ, 40' Ράσφορντ / 19' Ρισάρλιζον, 46' Μπεντανκούρ)
  • 20/01 14:30 Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας
  • 20/01 19:30 Μπρέντφορντ - Νότιγχαμ
  • 21/01 16:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ
  • 21/01 18:30 Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ
  • 22/01 21:45 Μπράιτον - Γουλβς