PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 0-3: Διασυρμός στο Ολντ Τράφορντ από την παρέα του Σολάνκε

Ο Ντόμινικ Σολάνκε
Ο Ντόμινικ Σολάνκε 2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να δώσει σερί στις νίκες της, καθώς ηττήθηκε 3-0 από την Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ. Ο Σολάνκε άνοιξε τον δρόμο για τον θρίαμβο και οι Μπίλινγκ και Σενέσι με δύο γκολ σε πέντε λεπτά διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να δώσει σερί στις νίκες της, καθώς ηττήθηκε από την Μπόρνμουθ 3-0 στο Ολντ Τράφορντ για τη 16η αγωνιστική της Premier League.

Ο δήμιος της ομάδας του Έρικ Τεν Χαχ ήταν ο Ντόμινικ Σολάνκε, με τον πρώην φορ της Λίβερπουλ να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό, μετά από γύρισμα του Κουκ από τα δεξιά και τελείωμά του μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε και δοκάρι στο 40ο λεπτό, ενώ στο 24ο λεπτό ο Ταβερνιέρ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι κόκκινοι διάβολοι πάλεψαν για να ισοφαρίσουν και είχαν κάποιες τελικές για να σκοράρουν, έχοντας ως πιο δραστήριο τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο δίχως όμως αποτέλεσμα.

Αντίθετα η Μπόρνμουθ πέτυχε δύο γκολ σε πέντε λεπτά με τον Μπίλινγκ στο 68' και τον Σενέσι στο 73', από ασίστ του Ταβερνιέ και πέτυχε το πρώτο της ιστορικό διπλό στο Ολντ Τράφορντ. Η απογοήτευση του κόσμου ήταν μεγάλη, καθώς μετά το τρίτο γκολ των κερασιών η πλειονότητα των φιλάθλων αποχώρησε από το γήπεδο.

Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ παρέμεινε στους 27 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμούθ ανέβηκε στους 19 βαθμούς.