PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 2-1: Ασταμάτητη εντός έδρας η ομάδα του Τεν Χαχ

Οι Ράσφορντ και Φερνάντες πανηγυρίζουν γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας | 4 Φεβρουαρίου 2023 @2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αξιοποίησε τη δύναμη του "Ολντ Τράφορντ" για 13ο διαδοχικό ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ να λυγίζει με 2-1 την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας και να μένει μέσα στην πρώτη τετράδα.

Αν και ζορίστηκε στο δεύτερο μέρος, έχοντας μείνει με ποδοσφαιριστή λιγότερο στο τελευταίο μισάωρο λόγω αποβολής του Καζεμίρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της στο "Ολντ Τράφορντ", αφού επικράτησε με 2-1 της Κρίσταλ Παλας και έφτασε τις 13 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και έξι για το πρωτάθλημα.

Οι κόκκινοι διάβολοι πήραν από νωρίς κεφάλι το σκορ με πέναλτι του Φερνάντες και έκαναν δύο τα γκολ τους με τον σούπερ φορμαρισμένο Ράσφορντ στο 63', με την Πάλας να μην παρατάει το ματς και να μειώνει με τον Σλουπ αλλά τους γηπεδούχους να αντέχουν την πίεση των Λονδρέζων και να κρατούν μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε με τον αέρα των 12 σερί νικών σε ισάριθμα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της και από νωρίς μπήκε στη θέση του οδηγού. Από τη σέντρα του Ράσφορντ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χιουζ και το VAR παρενέβη, με τον διαιτητή Μάρινερ να βλέπει τη φάση στο μόνιτορ και να δείχνει την βούλα, για να ακολουθήσει η εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες για το 1-0, με το 99ο γκολ στην καριέρα του σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Η συνέχεια στο πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες και για άλλα γκολ με τους Ράσφορντ, Βέγκχορστ και Φρεντ αλλά να μην βρίσκουν στόχο, με την Κρίσταλ Πάλας από την πλευρά της να απελεί για πρώτη φορά στο 41ο λεπτό, με τον Σλουπ, που υποχρέωσε τον Ντε Χέα σε καίρια επέμβαση.

Το δεύτερο μέρος βρήκε και πάλι τους κόκκινους διαβόλους να έχουν τον έλεγχο και το 2-0 δεν άργησε να έρθει, έχοντας την υπογραφή του πιο φορμαρισμένου παίκτη τους και ενός εκ των πιο καυτών στράικερ στα γήπεδα της Ευρώπης εδώ και 1,5 μήνα.

Ο Μάρκους Ράσφορντ πανηγυρίζει γκολ του με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας | 4 Φεβρουρίου 2023 @2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Αυτός είναι ο Μάρκους Ράσφορντ που έγραψε το 2-0 στο 63' μετά από γύρισμα του Λουκ Σο από τα αριστερά, με τον Άγγλο στράικερ να φτάνει τα 19 γκολ τη φετινή σεζόν και τα 11 στα 13 επίσημα παιχνίδια του μετά από το τέλος του Μουντιάλ.

Το ματς δεν είχε τελειώσει όμως αφού στο 70ο λεπτό ο Καζεμίρο άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες αντικρύζοντας απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιο φάουλ στον Χιουζ (τον έπιασε στον λαιμό και με τα δύο χέρια του), με το γεγονός αυτό να δίνει θάρρος στην Κρίσταλ Πάλας και να μειώνει σε 2-1 στο 76ο λεπτό με τον Σλουπ.

Ως συνέπεια, τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα, με τον Έρικ τεν Χαχ να χρησιμοποιεί διάταξη με πέντε στην άμυνα για να προστατεύσει το τρίποντο και να πετυχαίνει το σκοπό του, με την Γιουνάιτεντ να μένει στην πρώτη τετράδα και την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (87' Μαγκουάιρ), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Φερνάντες, Καζεμίρο, Φρεντ, Άντονι (81' Ζάμπιτσερ), Βέγκχορστ (60' Γκαρνάτσο (87' Λίντελεφ), Ράσφορντ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κλάιν, Ρίτσαρντς, Γκουέχι, Μίτσελ, Ντουκουρέ (83' Αχαμάντα), Χιουζ (73' Λοκόνγκα), Αγιού (73' Έζε), Ολίσε, Σλουπ (83' Ματετά), Εντουάρ

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή 03/02

• Τσέλσι - Φούλαμ 0-0

Σάββατο 04/02

• Έβερτον - Άρσεναλ 1-0 (60' Ταρκόβσκι)
  • Άστον Βίλα - Λέστερ 2-4 (9' Γουότκινς, 32' αυτ. Σούταρ / 12' Μάντισον, 41' Ιχεανάτσο, 45+2' Τετέ, 79' Πρατ)
  • Γούλβς - Λίβερπουλ 3-0 (6' αυτ. Μάτιπ, 12' Ντόουσον, 71' Νέβες)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (7' πεν. Φερνάντες, 63' Ράσφορντ / 76' Σλουπ)
  • Μπράιτον - Μπόρνμουθ 1-0 (87' Μιτόμα)
  • Μπρέντφορντ - Σαουθάμπτον 3-0 (41' Μι, 44' Εμπεουμό, 80' Γένσεν)
  • 19:30 Νιουκάστλ - Γουέστ Χαμ