PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0: Οι Ράσφορντ και Ντε Χέα την κράτησαν σε τροχιά τετράδας

@2022 JON SUPER/AP IMAGES

Με τον Μάρκους Ράσφορντ να την βάζει μπροστά στο σκορ με ασύλληπτη κεφαλιά και τον Νταβίντ Ντε Χέα να υπερασπίζεται την εστία της με δύο τεράστιες επεμβάσεις, η Γιουνάιτεντ νίκησε 1-0 την Γουέστ Χαμ σε ματς θρίλερ και ανέβηκε στην 5η θέση.

Μία εβδομάδα πριν ήταν ο Καζεμίρο εκείνος που έδωσε το φιλί της ζωής στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Τσέλσι στις καθυστερήσεις, και το βράδυ της Κυριακής (30/10) ήταν η σειρά του Νταβίντ Ντε Χέα να "μιλήσει" στο φινάλε, με τον Ισπανό κίπερ να κάνει δύο καθοριστικές επεμβάσεις που κράτησαν το 1-0 των κόκκινων διαβόλων απέναντι στην Γουέστ Χαμ και τους επέτρεψαν να σκαρφαλώσουν στην 5η θέση, στο -1 από την 4η Νιούκαστλ.

Όσον αφορά στον άνθρωπο που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Έρικ τεν Χαχ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League αυτός ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ, με τον Άγγλο φορ να εκτελεί τον Φαμπιάνσκι με κεφαλιά στο 38' και να γράφει το 1-0 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ, με το γκολ Νο 100 στην καριέρα του με τον αγγλικό σύλλογο.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η ομάδα με την καλύτερη εικόνα στο χορτάρι στο πρώτο 45λεπτο και αυτό αποτυπώθηκε στον αριθμό των τελικών προσπαθειών σε αυτό το διάστημα, με τους κόκκινους διαβόλους να έχουν 9 εκ των οποίων οι 3 εντός εστίας και την Γουέστ Χαμ να είναι άγραφο χαρτί όσον αφορά σε αριθμό τελικών εντός εστίας (είχε τρεις, όλες εκτός εστίας).

Μέχρι το 38ο λεπτό οι δύο καλύτερες στιγμές στο ματς ήταν ένα σουτ του Ράσφορντ εντός περιοχής που βρήκε στα πόδια του Σούτσεκ και έφυγε κόρνερ (15') και μία κεφαλιά του ίδιου παίκτη που μπλόκαρε ο Φαμπιάνσκι (16'), με τον Άγγλο φορ να είναι όμως εκείνος που έλυσε το γόρδιο δεσμό σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Ο Έρικσεν έπαιξε το 1-2 με τον Φερνάντες και έβγαλε σέντρα-λουκούμι στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ράσφορντ να απογειώνεται και να εκτελεί τον κίπερ των Λονδρέζων με ασύλληπτη κεφαλιά, για να γίνει ο 22ος παίκτης στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (και πρώτος μετά από τον Ρούνεϊ που το πέτυχε το 2009) που έφτασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της.

Στο δεύτερο μέρος το ματς κινούταν σε χαμηλό τέμπο μέχρι το 70' και όλα έδειχναν πως η Γιουνάιτεντ δεν θα είχε προβλήματα να πάρει το τρίποντο (η πρώτη τελική εντός εστίας της Γουέστ Χαμ ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής στο 69'), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν.

Οι παίκτες του Μόγες ήταν εκείνοι που πήραν τον έλεγχο και άσκησαν πίεση στους γηπεδούχους, για να αναλάβει δράση ο Ντε Χέα προκειμένου να μείνει το 1-0. Ο Ισπανός κίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά στο 82' το δυνατό σουτ του Αντόνιο ενώ ένα λεπτό αργότερα έβγαλε σε κόρνερ με υπερένταση την κεφαλιά του Ζουμά, με τον Φρεντ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 86' για το 2-0 και το ματς να "παίρνει φωτιά" στις καθυστερήσεις.

Τότε που η Γουέστ Χαμ άγγιξε το βαθμό της ισοπαλίας, όμως πρώτα ο Νταλότ σταμάτησε σωτήρια το σουτ του Φορνάλς από το ύψος της μικρής περιοχής και ακολούθως ο Ντε Χέα κατέβασε ξανά τα ρολά στο 90+3' (δεν έχει δεχτεί γκολ στα πέντε τελευταία ματς της ομάδας του στο Ολντ Τράφορντ σε όλες τις διοργανώσεις), για να σφραγιστεί το 1-0 που έστειλε την Γιουνάιτεντ στην 5η θέση και μία ανάσα από την πρώτη τετράδα της κατάταξης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο, Έρικσεν (79' Φρεντ), Ελάνγκα (61' ΜακΤόμινεϊ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Ρονάλντο

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι (46' Αρεολά) Κέρερ, Ντόουσον, Ζουμά, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν, Ντάουνς (77' Φορνάλς), Μπενραχμά, Σκαμάκα (57' Αντόνιο)

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (49' Κέβιν Ντε Μπρόινε)
  • Μπράιτον - Τσέλσι 4-1 (5' Τροσάρ, 14' αυτ. Λόφτους Τσικ, 42' αυτ. Τσάλομπα, 90+2' Γκρος / 48' Χάβερτς)
  • Μπόρνμουθ - Τότεναμ 2-3 (22', 49' Μουρ / 57' Σέσενιον, 73' Ντέιβις, 90+2' Μπεντανκούρ)
  • Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 4-0 (45+6' αυτ., 56' Γουίλσον, 59' Ζοέλιντον, 67' Αλμιρόν)
  • Μπρέντφορντ - Γουλβς 1-1 (50' Μι / 52' Νέβες)
  • Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον 1-0 (38' Εντουάρ)
  • Φούλαμ - Έβερτον 0-0
  • Λίβερπουλ - Λιντς 1-2 (14' Σαλάχ / 4' Ροντρίγκο, 89' Σάμερβιλ)
  • Άρσεναλ - Νότιγχαμ 5-0 (5 Μαρτινέλι, 49' '52' Νέλσον, 57' Πάρτεϊ, 78' Έντεγκααρντ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0 (38' Ράσφορντ)