EUROPA LEAGUE

Μακάμπι Χάιφα - Βιγιαρεάλ 1-2: Ανατροπή που βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα για τη φάση των ομίλων του Europa Conference League 2023-2024 στο "Γιώργος Καραπατάκης", Λάρνακα | Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 © 2023/PETROS KARADJIAS/AP IMAGES

Η Βιγιαρέαλ έφερε τα πάνω κάτω στην Κύπρο απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα και με τη νίκη 2-1 έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για τον 6ο όμιλο του Europa League.

Η Βιγιαρεάλ έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά έφυγε με νίκη 2-1 από την Κύπρο που χρησιμοποιεί ως έδρα η Μακάμπι Χάιφα για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" άρχισε καλά στον αγώνα, είχε ευκαιρίες, όμως έπειτα από το πρώτο ημίωρο έπαθε μπλακ άουτ. Ο Αμπντουλάιγ Σεκ άνοιξε το σκορ στο 30' και λίγο αργότερα οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι.

Ο Μανού Τριγκέρος εκτέλεσε και ο Σαρίφ Κεούφ απέκρουσε, όμως ο διαιτητής έδωσε επανάληψη επειδή ο Ισραηλινός τερματοφύλακας δεν βρισκόταν σε σωστή θέση. Ο Τριγκέρος εκτέλεσε ξανά, από δεξιά αυτήν τη φορά, όμως και πάλι ο Κέουφ απέκρουσε και κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Πατσέρα βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βρήκαν πολλές ευκαιρίες και τελικά οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Άλεξ Μπαένα ισοφάρισε στο 82' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλεξάντερ Σέρλοτ έγραψε το 2-1 κι έδωσε τη νίκη στη Βιγιαρέαλ.

• ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: Κέουφ, Σούντγκρεν, Σεκ, Σίμιτς, Κορνού, Μοχάμαντ, Σόου (87' Ναόρ), Ρεφαέλοβ (76' Τζαμπέρ), Χαλαϊλί (87' Σίμπλι), Πιερό (66' Ντάβιντ), Χατζάτζ (76' Ποντγκορεάνου)
  • ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρέινα, Άλτι, Μαντί, Γκάμπια, Α. Μορένο, Ακομάς (66' Πίνο), Τριγκέρος (79' Καπού), Κομεσάνια (46' Πασκουάλ), Τεράτς (66' Παρέχο), Μπρέρετον (66' Μπαένα), Σέρλοτ

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα στον 6ο όμιλο

• Ρεν - Μακάμπι Χάιφα 3-0 (1' Μπλας, 31' Τριφέρ, 55' Γιλντιρίμ)
  • Παναθηναϊκός - Βιγιαρεάλ 2-0 (38' Ιωαννίδης, 78' Σπόραρ)
  • Μακάμπι Χάιφα - Παναθηναϊκός 0-0
  • Βιγιαρεάλ - Ρεν 1-0 (36' Σέρλοτ)
  • Παναθηναϊκός - Ρεν 1-2 (61' πέν. Ιωαννίδης / 7' Γκουιρί, 49' Καλιμουεντό)
  • Βιγιαρεάλ - Μακάμπι Χάιφα αναβλήθηκε
  • Ρεν - Παναθηναϊκός 3-1 (9' Ρίντερ, 65' Σαλάχ, 70' πέν. Μπλας / 34' πέν. Ιωαννίδης)
  • Μακάμπι Χάιφα - Βιγιαρεάλ 1-2 (30' Σεκ / 82' Μπαένα, 86' Σέρλοτ)
  • 30/11 19:45 Μακάμπι Χάιφα - Ρεν
  • 30/11 22:00 Βιγιαρεάλ - Παναθηναϊκός
  • 06/12 22:00 Βιγιαρέαλ - Μακάμπι Χάιφα
  • 14/12 19:45 Παναθηναϊκός - Μακάμπι Χάιφα
  • 14/12 19:45 Ρεν - Βιγιαρεάλ
TAGS EUROPA LEAGUE ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ