CHAMPIONS LEAGUE

Μακάμπι Χάιφα - Παρί 1-3: Μέσι, Εμπαπέ και Νέιμαρ σφράγισαν την ανατροπή

Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Σάμι Όφερ", Χάιφα | Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 ARIEL SCHALIT/ASSOCIATED PRESS

Η Μακάμπι Χάιφα προηγήθηκε, όμως η Παρί είχε στις τάξεις της Λιονέλ Μέσι, Κιλιάν Εμπαπέ και Νέιμαρ, που συνδυάστηκαν και σημείωσαν τα γκολ της νίκης 3-1 για τους Γάλλους στον 8ο όμιλο του Champions League.

Η Μακάμπι Χάιφα σκόραρε στο Champions League για πρώτη φορά από το 2002, όμως η Παρί βρήκε τα γκολ της νίκης 3-1 στο Ισραήλ για τη 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου χάρη στα μεγάλα αστέρια της, τους Λιονέλ Μέσι, Νεϊμάρ και Κιλιάν Εμπαπέ.

Οι Ισραηλινοί κοίταξαν στα μάτια τους πολυεκατομμυριούχους αντιπάλους τους και μάλιστα ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ με όμορφο γκολ του Τζαρόν Σερί στο 24'. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Φραντζί Πιερό έστειλε κι αυτός την μπάλα στα δίχτυα, όμως η προσπάθειά του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Οι Παριζιάνοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Μέσι στο 37'. Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 126 γκολ στο θεσμό και σκόραρε για 18η σερί σεζόν (κανείς δεν το έχει επαναλάβει) και απέναντι σε 39ο διαφορετικό αντίπαλο (άφησε πίσω τον Κριστιάνο Ρονάλντο με 38).

Στο 2ο ημίχρονο, ο Μέσι ανταπέδωσε το δώρο του Κιλιάν Εμπαπέ και έβγαλε εκείνος ασίστ, ώστε ο Γάλλος να κάνει την ανατροπή με όμορφο πλασέ. Το γκολ του Γάλλου όμως δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και ανάγκασαν και σε αυτό το ημίχρονο τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα σε επεμβάσεις. Εν τέλει, ο Νεϊμάρ στο τέλος "κλείδωσε" τη νίκη με το 13ο φετινό τέρμα του.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Λαβί, Ατζίλι (76' Νταβίντ), Χαζίζα, Πιερό (90+1' Ρουτκαβίτσια), Τσέρι, Φανί, Μπατουμπίνσικα, Κορνού (90+1' Τσιμπότα)

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Βεράτι, Εμπαπέ, Νεϊμάρ (90+1' Σολέρ), Ντανίλο, Βιτίνια (76' Ρουίθ), Μέντες, Μουκιέλ (84' Χακιμί), Μέσι