LA LIGA

Μαγιόρκα - Σεβίλλη 0-1: Τέσσερις τελικές και πρώτη νίκη για τον Σαμπαόλι

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ντόρτμουντ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Ο Χόρχε Σαμπαόλι πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην επιστροφή του στη Σεβίλλη ύστερα από το 1-0 στη Μαγιόρκα για τη La Liga.

Ύστερα από το 1-1 κόντρα στην Αθλέτικ και την ισοπαλία με το ίδιο σκορ στο Ντόρτμουντ, ο Χόρχε Σαμπαόλι πανηγύρισε και την πρώτη νίκη στην επιστροφή του στη Σεβίλλη. Το 1-0 στη Μαγιόρκα για την 9η αγωνιστική της La Liga έβγαλε τους Ανδαλουσιάνους από τη ζώνη του υποβιβασμού, έστω κι αν δεν το δικαιούνται.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες, όμως ο Γιασίν Μπουνού είπε "όχι" τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως είχαν μόλις τέσσερις τελικές. Στην πρώτη, στην τρίτη και στην τέταρτη (οι δύο τελευταίες στις καθυστερήσεις) το σουτ κατέληξε εκτός εστίας, στη δεύτερη, στο 53ο λεπτό, ο Νεμάνια Γκούντελ χρίστηκε σκόρερ κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.