MLS

Μαγικός Μέσι, σκόραρε στο 90+2' και χάρισε βαθμό στην Ίντερ Μαϊάμι στην έδρα των Γκάλαξι

Ο Λιονέλ Μέσι με τη φανέλα της Ίντερ Μαϊάμι σε εκτός έδρας ματς με τους Λος Άντζελες Γκάλαξι για το MLS | 26 Φεβρουαρίου 2024 @2024 KYUSUNG GONG/AP IMAGES

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι ήταν αγκαλιά με την νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ίντερ Μαϊάμι όμως ο Λιονέλ Μέσι είχε τον τελευταίο λόγο, με τον Αργεντινό θρύλο να σκοράρει στο 90+2' από ασίστ του Άλμπα και να υπογράφει το τελικό 1-1.

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι υποδέχτηκαν στην Καλιφόρνια την Ίντερ Μαϊάμι στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του MLS και ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως το φινάλε τους βρήκε να αποχωρούν απογοητευμένοι, με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει και πάλι τα μαγικά του και να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο πρώτο μέρος όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πέιντσιλ από τον Μπουσκέτς αλλά είδαν τον Κάλεντερ να σταματάει το σουτ του Πούτζ στο 12', για να έρθει τελικά το 1-0 στο 75ο λεπτό με σκόρερ τον Γιόβελιτς.

Ωστόσο, στο 88ο λεπτό η ομάδα του LA αναγκάστηκε να μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντελγάδο με δεύτερη κίτρινη και πλήρωσε ακριβά το τίμημα, με τον Λιονέλ Μέσι να κρύβει τη μπάλα μέσα απο εξαιρετική και ταχύτατη συνεργασία με τον Τζόρντι Άλμπα και να την στέλνει στα δίχτυα στο 90+2' με κοντινό πλασέ, γράφοντας το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση.

Σημειώνεται πως η Ίντερ Μαϊάμι έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στα δύο πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τον Μέσι από την πλευρά του να σκοράρει για 14η φορά στην καριέρα του (είτε με συλλόγους, είτε με την εθνκή Αργεντινής) αλλάζοντας το αποτέλεσμα ενός αγώνα στις καθυστερήσεις.