PREMIER LEAGUE

Λούτον - Τσέλσι 2-3: Τρίποντο με την υπογραφή του Πάλμερ

Ο Κόουλ Πάλμερ πανηγυρίζει γκολ της Τσέλσι στην έδρα της Λούτον για την Premier League | 30 Δεκεμβρίου 2023 @2023 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Με τον Κόουλ Πάλμερ να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, η Τσέλσι επιβλήθηκε 3-2 εκτός έδρας της μαχητικής Λούτον και πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα δεχόμενη δύο γκολ από την Λούτον μετά το 80', η Τσέλσι κατάφερε να μη χύσει την καρδάρα με το γάλα που μάζευε στα πρώτα 70 λεπτά της αναμέτρησης, με το φινάλε να βρίσκει τους Λονδρέζους να παίρνουν ένα άκρως σημαντικό τρίποντο στο Kenilworth Road επικρατώντας με 3-2 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Η Τσέλσι προερχόταν από τη νίκη στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας στο "Στάμφορντ Μπριτζ" όμως μακριά από το σπίτι της μετρούσε τρεις σερί αποτυχίες (ήττες από Γουλβς, Έβερτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και έψαχνε μία ένεση ηθικού κόντρα στην Λούτον, η οποία δίνει σκληρή μάχη για να μείνει στην κατηγορία.

Το πρώτο μέρος ήταν ιδανικό για τους μπλε αφού έκλεισαν το πρώτο μέρος με δύο γκολ αβαντάζ χάρη στους Πάλμερ και Μαντουέκε και είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ενώ στο 70ο λεπτό έκαναν το 3-0 με το δεύτερο γκολ του Πάλμερ στην αναμέτρηση (ο μοναδικός παίκτης που έχει γκολ και ασίστ σε τέσσερα διαφορετικά ματς στη φετινή Premier League) και όλα έδειχναν πως θα έκαναν έναν υγιεινό περίπατο.

Κάτι όμως που δεν συνέβη, με την Λούτον να σκοράρει στο 74' και να βλέπει το γκολ να ακυρώνεται με τη χρήση του VAR για να ακολουθήσει η μείωση του σκορ σε 3-1 από τον Μπάρκλεϊ και να έρθει στο 87ο λεπτό ο Αντεμπάγιο να φέρει την ομάδα του σε απόσταση ενός μόνο γκολ από την Τσέλσι.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και είχαν και δοκάρι όμως το γκολ δεν ήρθε για να φέρει μία απίστευτη ημιανατροπήκ, με την Τσέλσι να κρατάει τη νίκη με νύχια και με δόντια για να πανηγυρίσει την δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη στην τελευταία τετράδα αγώνων της.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τσέλσι 2-3 (80' Μπάρκλεϊ, 87' Αντεμπάγιο / 12' 70' Πάλμερ, 37' Μαντουέκε)
  • 30/12 17:00 Κρίσταλ Πάλας - Μπρέντφορντ
  • 30/12 17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 30/12 17:00 Άστον Βίλα - Μπέρνλι
  • 30/12 17:00 Γουλβς - Έβερτον
  • 30/12 19:30 Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 31/12 16:00 Φούλαμ - Άρσεναλ
  • 31/12 16:00 Τότεναμ - Μπόρνμουθ
  • 01/01 22:00 Λίβερπουλ - Νιούκαστλ