PREMIER LEAGUE

Λούτον - Λίβερπουλ 1-1: Ο Ντίας έσωσε τον βαθμό για τους ρεντς στο 90+5' και απέτρεψε το απόλυτο κάζο

Ο Λουίς Ντίας σκοράρει με τη φανέλα της Λίβερπουλ απέναντι στην Λούτον σε ματς για την Premier League | 5 Νοεμβρίου 2023 @2023 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη όμως βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 80ο λεπτό από το γκολ του Τσονγκ, με τον Λουίς Ντίας να μπαίνει αλλαγή στο 83' και να ισοφαρίζει την Λούτον στο 90+5' για να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στους ρεντς.

Η Λίβερπουλ ήθελε τη νίκη στο Λούτον το βράδυ της Κυριακής για να επωφεληθεί από την ήττα της Άρσεναλ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και να σκαρφαλώσει μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League, όμως παρά τις 24 τελικές που έφτιαξε (6 εντός εστίας), τα 3.04 xgoals και το 74% κατοχή μπάλας, το μόνο που πέτυχε ήταν να αποτρέψει την ήττα στο φινάλε.

Οι ρεντς ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως δεν μετουσίωσαν σε γκολ τις ευκαιρίες τους (πιο κλασική αυτή του Νούνιες στο 70', που έστειλε τη μπάλα άουτ με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή μπροστά στην ανυπεράπιστη εστία) και στο 80' είδαν τον άγραφο νόμου του ποδοσφαίρου να εφαρμόζεται, με τον Τσονγκ να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Αυτό το γκολ έφερε τους "καπελάδες" μία ανάσα από την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας τους στην Premier League και μόλις δεύτερη συνολικά όμως στο 90+5' ο Λουίς Ντίας κράτησε όρθια την Λίβερπουλ, σκοράροντας με κεφαλιά και χαρίζοντάς την τον βαθμό, με τον Κολομβιανό να συγκινεί μάλιστα με το μήνυμα που είχε γραμμένο στη φανέλα για τον πατέρα του, που εξακολουθεί να βρίσκεται στα χέρια απαγωγέων.

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ψάχνοντας το γρήγορο γκολ και το πρώτο 20λεπτο είχε για πρωταγωνιστή τον Ντάργουιν Νούνιες που προσπάθησε με αρκετούς τρόπους να νικήσει τον Καμίνσκι. Τα φαλτσαριστά σουτ του στο 5ο και στο 16ο λεπτό αποκρούστηκαν από τον γκολκίπερ των νεοφώτιστων, αυτό στο 10' έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 13ο λεπτό άγγιξε το 0-1 με το δυνατό σουτ του εντός περιοχής να στέλνει τη μπάλα στη συμβολή τών δοκών.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να απορροφήσουν την όποια πίεση δέχτηκαν μέσα από την πολυπρόσωπη αμυντική τους διάταξη, με τον Ζότα να αγγίζει το γκολ στο 33ο λεπτό όταν βγήκε τετ α τετ με το Καμίνσκι μετά από εξαιρετική πάσα του Χράφενμπερχ αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Λίβερπουλ να έχει διψήφιο αριθμό τελικών (11, εκ των οποίων οι 3 εντός εστίας), 73% κατοχή μπάλας και 1.05 xgoals, όμως η μπάλα δεν είχε μπει στα δίχτυα, γεγονός που αύξησε τον δείκτη του άγχους της ενόψει του δευτέρου μέρους.

Από το 46ο μέχρι το 65ο λεπτό η Λίβερπουλ είχε τη μπάλα στα πόδια όμως ήταν πλήρως εγκλωβισμένη στην αμυντική τακτική των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 65' είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μόρις (έπειτα από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Ογκμπένε) αλλά είδαν τον Άλισον να τους αρνείται το γκολ.

Μετά από αυτή τη φάση ο Κλοπ έκανε τριπλη αλλαγή ψάχνοντας τρόπο να αλλάξει την εικόνα του ματς, με τον Κώστα Τσιμίκα να είναι ένα από τα νέα πρόσωπα των ρεντς, για να ακολουθήσουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες από πλευράς Λίβερπουλ.

Κεντρικό πρόσωπο και στις δύο ο Νούνιες, ο οποίος στο 70' έχασε το... άχαστο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή και δύο λεπτά αργότερα είδε τον Καμίνσκι να κάνει σπουδαία επέμβαση σε πολύ δυνατό σουτ του εντός περιοχής.

Στο 78' είπε όχι και σε προσπάθεια του Χράφενμπερχ, με την Λίβερπουλ να μην κάνει γκολ της ευκαιρίες της και να τιμωρείται σκληρά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι ρεντς ζήτησαν πέναλτι σε κεφαλιά του Φαν Ντάικ που σταμάτησε στο χέρι του Μπάρκλεϊ όμως η φάση συνεχίστηκε, για να βγάλει ταχύτατη αντεπίθεση η Λούτον και να σκοράρει ο Τσονγκ με πλασέ απέναντι στον Άλισον, για να κατακυρωθεί το 1-0 μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Ο Ολλανδός πρώην άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε έξαλλα το πρώτο γκολ στην καριέρα του στην μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας, όμως δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας της επί καταβολής Premier League.

Και αυτό γιατί οι ρεντς άσκησαν τρομερή πίεση μέχρι τη λήξη του 90λεπτου αλλά και στο δεκάλεπτο του έξτρα χρόνου, για να δικαιωθούν λίγο πριν το τελικό σφύριγμα και να μη φύγουν με εντελώς άδεια χέρια από το "Κένιλγουορθ Ρόουντ". Αυτό το οφείλουν στο πλέον πολυσυζητημένο πρόσωπο των ρεντς εδώ και 10 ημέρες, Λουίς Ντίας, με τον Κολομβιανό στράικερ να μπαίνει στο 83' και να γράφει το τελικό 1-1 με κεφαλιά στο 90+5', πανηγυρίζοντας μάλιστα το γκολ με ένα συγκινητικό μήνυμα για τον πατέρα του, ο οποίος έχει πέσει θύμα απαγωγής.

• ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Όσο, Λόκιερ, Μενγκί, Καμπορέ, Μπάρκλεϊ, Νακάμπα, Τάουνσεντ (61' Τσονγκ), Ντότι, Μόρις (75' Αντεμπάγιο), Ογκμπένε (79' Μπράουν)
  • ΛΙΒΕΡΠΟΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ (67' Τσιμίκας), Μακάλιστερ, Σόμποσλαϊ (66' Έλιοτ), Χράφενμπερχ (83' Ντίας), Σαλάχ, Νούνιες, Ζότα (67' Χάκπο)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

• Φούλαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (90+1' Φερνάντες)
  • Μπρέντφορντ - Γουέστ Χαμ 3-2 (11' Μοπέ, 55' αυτ. Μαυροπάνος, 69' Κόλινς / 19' Κουντούς, 26' Μπράουν)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 6-1 (30' Ντόκου, 33', 83' Σίλβα, 37' Ακάντζι, 64' Φόντεν, 88' Άκε / 74' Σινιστέρα)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 2-1 (72' Άρτσερ, 90+10' πέν. Νόργουντ / 89' Μπελγκάρ)
  • Μπέρνλι - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (22' Σλουπ, 90+4' Μίτσελ)
  • Έβερτον - Μπράιτον 1-1 (7' Μικολένκο / 84' αυτ. Γιανγκ)
  • Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-0 (64' Γκόρντον)
  • Νότιγχαμ - Άστον Βίλα 2-0 (5' Έινα, 47' Μανγκαλά)
  • Λούτον - Λίβερπουλ 1-1 (80' Τσονγκ / 90+5' Ντίας)
  • 06/11 22:00 Τότεναμ - Τσέλσι