PREMIER LEAGUE

Λούτον - Άρσεναλ 3-4: Ο Ράις υπέγραψε επική ανατροπή για τους Λονδρέζους με γκολ στο 90+7'

Ο Ντέκλαν Ράις πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ του με την Άρσεναλ απέναντι στην Λούτον | 5 Δεκεμβρίου 2023 @2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Η Λούτον ήταν μία ανάσα από το πάρει σπουδαίο βαθμό στη μάχη για την παραμονή όμως ο Ντέκλαν Ράις μίλησε στην τελευταία φάση του ματς για την πρωτοπόρο Άρσεναλ, γράφοντας το επικό 4-3 για τους Λονδρέζους στο έβδομο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Οι μαγικές παραστάσεις που προσφέρει η Premier League στο φιλοθέαμον κοινό δεν έχουν σταματημό, αφού μετά από το 4-3 της Λίβερπουλ επί της Φούλαμ και το 3-3 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Τότεναμ την περασμένη Κυριακή που εκτίναξαν στα ύψη το σασπένς, το βράδυ της Τρίτης πήρε την σκυτάλη η εντυπωσιακή μονομαχία της Λούτον με την Άρσεναλ.

Η πρωτοπόρος της Premier League ήθελε τη νίκη για να παραμείνει μόνη στην κορυφή και μετά από την 15η αγωνιστική όμως η νεοφώτιστη αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, με τις δύο ομάδες να είναι στο 3-3 στο 96ο λεπτό αλλά να έρχεται ο Ντέκλαν Ράις και να φοράει το μανδύα του ήρωα, χαρίζοντας στην ομάδα του Αρτέτα μία τεράστια νίκη με 4-3 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το ματς

Η Άρσεναλ πήρε -όπως αναμενόταν- την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά όμως αδυνατούσε να βρει τελική προσπάθεια, για να έρθει ωστόσο η φάση του 20ου λεπτού και να την βάλει στο τιμόνι της αναμέτρησης.

Μετά από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ, ο Σακά μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Καμίνσκι με πλασέ για το δεύτερο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα (0-1).

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της Λούτον, επίσης στην πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκάμπριελ Όσο πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-1, με το παρθενικό γκολ της καριέρας του στην έκτη μόλις συμμετοχή του στην Premier League.

Η συνέχεια βρήκε την Άρσεναλ να πιέζει και να βλέπει τον Καμίνσκι να σταματάει τα επικίνδυνα σουτ των Μαρτινέλι (32') και Σακά (40'), για να έρθει τελικά η λύτρωση στο 45', με τον Ζεσούς να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από συστημένη σέντρα του Γουάιτ για να δώσει εκ νέου προβάδισμα για την ομάδα του.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Άρσεναλ να επιβραβεύεται για την καλύτερη εικόνα της έναντι της Λούτον (2-8 οι τελικές, 2-6 εντός εστίας, 36%-64% η κατοχή, 0.17-1.04 τα xgoals), για να έρθουν όμως τα πάνω-κάτω μέσα σε λιγότερα από 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Στο 49' η Λούτον πλήγωσε και πάλι τους Λονδρέζους διά αέρος, με τον Αντεμπάγιο να νικάει κατά κράτος τον Ραγιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να γράφει το 2-2 με το τρίτο γκολ του στη σεζόν ενώ στο 57' ο Μπάρκλεϊ έκανε την ανατροπή με διαγώνιο αριστερό σουτ εντός περιοχής ανήμερα των 30ων γενεθλίων του (η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Ισπανού γκολκίπερ που έφερε ευθύνη και σε αυτό το γκολ).

Το ευτύχημα για την Άρσεναλ ήταν πως δεν έμεινε για πολλή ώρα πίσω στο σκορ ώστε να πανικοβληθεί αφού στο 60' ήρθε το 3-3, με τον Ζεσούς να εκμεταλλεύεται την αδυναμία των αμυνόμενων να απομακρύνουν και να περνάει έξυπνη πάσα στον Χάβερτς, που τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Καμίνσκι.

Η συνέχεια βρήκε τον ρυθμό να πέφτει έπειτα από το 15λεπτο τρέλας που επικράτησε στο "Kenilworth Road", με την Άρσεναλ να ανεβάζει στροφές με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία και να χάνει ευκαιρία για την δική της ανατροπή στο 76' με το δυνατό σουτ του Τροσάρ που έφυγε ελαχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Χάβερτς να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Καμίνσκι να αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του Γερμανού από το ύψος της μικρής περιοχής, για να μπει το ματς στο εξάλεπτο των καθυστερήσεων και εκεί η ομάδα του Αρτέτα να κατασκηνώνει έξω από την περιοχή της Λούτον που προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει τον βαθμό.

Το κατάφερε μέχρι και το 96ο λεπτό όμως στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων μίλησε η τεράστια θέληση της Άρσεναλ να παραμείνει μόνη στην κορυφή, με τον Έντεγκααρντ να βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και τον Ράις να παίρνει εκπληκτική κεφαλιά, για να την στείλει στην αριστερή γωνία της εστίας του Καμίνσκι και να χαρίσει μία τεράστια νίκη στην ομάδα του.

• ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Καμπορέ, Μενγκί, Όσο, Μπελ, Ντάουτι (88' Τζάιλς), Μπαντζού (88' Κλαρκ), Μπάρκλεϊ, Τάουνσεντ (63' Ογκμπένε), Αντεμπάγιο (61' Μόρις), Μπράουν (61' Τσονγκ)
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Κίβιορ (64' Ζιντσένκο), Ράις, Χάβερτς, Έντεγκααρντ, Σακά, Μαρτινέλι (64' Τροσάρ), Ζεσούς

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γουλβς - Μπέρνλι 1-0 (42' Χουάνγκ)
  • Λούτον - Άρσεναλ 3-4 (25' Όσο, 49' Αντεμπάγιο, 57' Μπάρκλεϊ / 20' Μαρτινέλι, 45' Ζεσούς, 60' Χάβερτς, 90+7' Ράις)
  • 06/12 21:30 Σέφιλντ - Λίβερπουλ
  • 06/12 21:30 Φούλαμ - Νότιγχαμ
  • 06/12 21:30 Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ
  • 06/12 21:30 Μπράιτον - Μπρέντφορντ
  • 06/12 22:15 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι
  • 06/12 22:15 Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι
  • 07/12 21:30 Έβερτον - Νιούκαστλ
  • 07/12 22:15 Τότεναμ - Γουέστ Χαμ