PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1: Επιβίωσε από το θρίλερ και επέστρεψε στην κορυφή

Liverpool's Alexis Mac Allister, centre, celebrates after scoring his side's second goal during the English Premier League soccer match between Liverpool and Sheffield United at the Anfield stadium in Liverpool, England, Thursday, Apr. 4, 2024. (AP Photo/Jon Super) @2024 JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ έκανε τα εύκολα... δύσκολα απέναντι στην ουραγό Σέφιλντ όμως χάρη σε δύο γκολ των Μακάλιστερ και Χάκπο στο τελευταίο τέταρτο επιβλήθηκε με 3-1 των λεπίδων και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Επιστροφή στην κορυφή έστω και μέσα από... θρίλερ! Η Λίβερπουλ βρήκε γρήγορο γκολ με τον Νούνιες (17') όμως δέχτηκε ένα απρόσμενο σοκ με την ισοφάριση της Σέφιλντ στο 58' με αυτογκόλ του Μπράντλεϊ, για να χρειαστεί μία αριστουργηματική βολίδα του Μακάλιστερ στο 76' και μία έξυπνη κεφαλιά του Χάκπο στο 90' για να πάρει τη νίκη με 3-1 και να αφήσει ξανά πίσω τις Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι μετά από 31 αγωνιστικές.

Σημειώνεται πως οι ρεντς μετρούν πλέον 26 γκολ στη φετινή Premier League στα τελευταία 15λεπτα των αγώνων τους (10 περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα), με το σύνολο του Κλοπ να έχει πλέον μπροστά του έναν τελικό στην κούρσα του τίτλου αντιμετωπίζοντας την Κυριακή (07/04) στο "Ολντ Τράφορντ" την αιώνια αντίπαλο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το ματς

Η Σέφιλντ επιχείρησε να αιφνιδιάσει την Λίβερπουλ αλά... Μπράιτον (είχε προηγηθεί στο Άνφιλντ με τον Γουέλμπεκ στα 87 δευτερόλεπτα) και με τη συμπλήρωση μισού λεπτού έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μακατί, με το πλασέ του από ιδανική θέση να αποκρούεται σωτήρια με τα πόδια από τον Κέλεχερ.

Από το 5ο λεπτό και έπειτα οι παίκτες του Κλοπ πήραν τα ηνία και αφού πρώτα απείλησαν με δύο σουτ του Σαλάχ (6' 14') βρήκαν το πολυπόθητο γκολ στο 17': ο Νούνιες έτρεξε για να πιέσει τον Γκρμπιτς και η μπάλα από το βολέ του τερματοφύλακα βρήκε στο απλωμένο πόδι του Ουρουγουανού την ώρα που ήταν στον αέρα, για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα της εστίας του (1-0).

Ο Ντάργουιν Νούνιες πανηγυρίζει γκολ του με την Λίβερπουλ κόντρα στην Σέφιλντ | 4 Απριλίου 2024 @2024 JON SUPER/AP IMAGES

Ο ίδιος παίκτης είχε πολύ καλή ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 22', με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο ως το φινάλε του πρώτου μέρους αλλά να μην βρίσκουν την πολύ μεγάλη φάση, έχοντας να επιδείξουν σε αυτό το διάστημα δύο επικίνδυνα σουτ των Μακάλιστερ στο 34ο λεπτό (λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι) και Σόμποσλαϊ στο 43ο (απέκρουσε με γροθιές ο Γκρμπιτς).

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους ρεντς κυριαρχούν στις τελικές προσπάθειες (14-3, 5-2 εντός εστίας) και στην κατοχή (83%-37%) όμως στο δεύτερο μπήκαν νωχελικά και το πλήρωσαν πολύ ακριβά στο 58ο λεπτό σε αντεπίθεση της Σέφιλντ, με τον Μακατί να κάνει τη σέντρα και τον Χάμερ να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, για να βρει η μπάλα και στο πόδι του Μπράντλεϊ και να καταλήξει στα δίχτυα περνώντας κάτω από τα πόδια του Κέλεχερ (1-1).

Ο Λουίς Ντίας σε προσπάθειά του με τη φανέλα της Λίβερπουλ κόντρα στην Σέφιλντ | 4 Απριλίου 2024 @2024 ON SUPER/AP IMAGES

Δύο λεπτά μετά το σοκ του αυτογκόλ, ο Κλοπ έκανε τις πρώτες του αλλαγές με τον Σαλάχ να αντικαθίσταται και να μην κρύβει τη δυσφορία του, για να ακολουθήσει ένα διάστημα έντονου εκνευρισμού στο "Άνφιλντ" όπου οι γηπεδούχοι παγιδεύτηκαν απέναντι στην ενισχυμένη αμυντική διάταξη των λεπίδων.

Ο Ρόμπερτσον είχε καλή στιγμή στο 74ο λεπτό όμως ήταν άστοχος στο μονοκόμματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, για να έρθει η λύτρωση για τους ρεντς στο 76', όταν η μπάλα στρώθηκε στο δεξί πόδι του Μακάλιστερ και ο Αργεντινός έκανε το 2-1 με ασύλληπτη βολίδα που καρφώθηκε ψηλά στο δεξί παράθυρο της εστίας των λεπίδων.

Οι παίκτες της Λίβερπουλ πανηγυρίζουν γκολ του Μακάλιστερ κόντρα στην Σέφιλντ | 4 Απριλίου 2024 @2024 JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας για τρίτο γκολ και στο 85' ο Μακάλιστερ το άγγιξε, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να το βρει τελικά στο 90', με τον Χάκπο να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Ρόμπερτσον.

Το 3-1 κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους και έμελε να μείνει μέχρι το φινάλε, το οποίο βρήκε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να φτιάχνει 29 τελικές (9 εντός εστίας) και να επιστρέφει άξια στην κορυφή διατηρώντας το +2 από την Άρσεναλ και το +3 από την Μάντσεστερ Σίτι.

• ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ (73' Χάκπο), Σόμποσλαϊ (73' Τζόουνς), Τ, Μακάλιστερ, Χράφενμπερχ (60' Ρόμπερτσον), Σαλάχ (60' Έλιοτ), Νούνιες, Ντίας
  • ΣΕΦΙΛΝΤ: Γκρμπιτς, Χόλγκεϊτ, Αχμέντοτζιτς, Τράστι (78' Μπρουκς), Μπογκλ, Βινίσιους, Αρμπλάστερ, Χάμερ (62' Όσμπορν), Ρόμπινσον, Μακατί (63' Οσούλα), Μπέρετον (63' Μακμπέρνι)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Έβερτον 1-1 (15' Ίζακ / 88' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Νότιγχαμ - Φούλαμ 3-1 (9' Χάντσον-Οντόι, 19' Γουντ, 45+3' Γκιμπς-Γουάιτ / 49' Ανταραμπιόγιο)
  • Μπέρνλι - Γουλβς 1-1 (37' Λάρσεν / 45+3' Νούρι)
  • Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79' Κλούιφερτ)
  • Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 1-1 (19' Ζούμα / 5' Τζόνσον)
  • Μπρέντφορντ - Μπράιτον 0-0
  • Άρσεναλ - Λούτον 2-0 (24' Έντεγκαρντ, 44' αυτ. Χασιόκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1 (11' Ρόδρι, 45+1', 62', 69' Φόντεν / 20' Ντουράν)
  • Λίβερπουλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (17' Νούνιες, 76' Μακάλιστερ, 90' Χάκπο / 58' αυτ. Μπράντλεϊ)
  • 04/04 22:15 Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ