PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 3-1: Ο Νούνιες την έστειλε διακοπές με θετικό πρόσημο

AP PHOTO/JON SUPER

Η Λίβερπουλ πηγαίνει στη διακοπή με θετικό πρόσημο, έπειτα από τη νίκη 3-1 επί της Σαουθάμπτον χάρη σε δύο γκολ του Ντάργουιν Νούνιες. Χορταστική ανατροπή για την Τότεναμ κόντρα στη Λιντς.

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της Σαουθάμπτον με 3-1 για τη 16η αγωνιστική και οδεύει στη διακοπή της Premier League λόγω Μουντιάλ με θετικό πρόσημο.

Πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Ντάργουιν Νούνιες, ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός τον τελευταίο μήνα στο πρωτάθλημα, με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο. Το σκορ είχε ανοίξει ο Ρομπέρτο Φιρμίνο με υπέροχη ανάποδη κεφαλιά μόλις στο 6' και ο Τσε Άνταμς απάντησε στο 9' έπειτα από λάθος αντίδραση του Άλισον, μέχρι να αναλάβει δράση ο Ουρουγουανός επιθετικός.

Οι επεμβάσεις του Γκάβιν Μπαζούνου απέτρεψαν μεγαλύτερο σκορ για τους "κόκκινους", που είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 2ο ημίχρονο και δεν κινδύνεψαν, πλην μιας φάσης του Άνταμς στο 77'. Στο 86ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Κώστας Τσιμίκας.

Η Λιντς πήρε τρεις φορές το προβάδισμα στο Λονδίνο, όμως η Τότεναμ ήταν η νικήτρια, χάρη στο χορταστικό 4-3 και τον Ροντρίγκο Μπεντανκούρ. Ο Ουρουγουανός μέσος σημείωσε δύο γκολ σε δύο λεπτά και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε, ύστερα από τον αποκλεισμό της στο League Cup από τη Νότιγχαμ.

Ο Κρισένσιο Σάμερβιλ και ο Ροντρίγο βρήκαν δίχτυα στο 1ο ημίχρονο, όμως ο Χάρι Κέιν και ο Μπεν Ντέιβις κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Ισπανός επιθετικός έκανε το 3-2 για τα "παγώνια" στο 76', όμως δεν φρόντισαν να υψώσουν ασπίδα για να κρατήσουν το προβάδισμα. Οι αναμπουμπούλες που προκλήθηκαν στην περιοχή της Λιντς έδωσαν ευκαιρία στον Μπεντανκούρ να σκοράρει στο 81' και στο 83' και να παραμείνει σε τροχιά Champions League.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 1-2 (45+1' Φόντεν / 16', 90+8' Τόνεϊ)
  • Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 3-1 (6' Φιρμίνο, 21', 42' Νούνιες / 9' Άνταμς)
  • Μπόρνμουθ - Έβερτον 3-0 (18' Τάβερνιερ, 25' Μουρ, 69' Άντονι)
  • Γουέστ Χαμ - Λέστερ 0-2 (8' Μάντισον, 78' Μπαρνς)
  • Τότεναμ - Λιντς 4-3 (25' Κέιν, 51' Ντέιβις, 81', 83' Μπεντανκούρ / 10' Σάμερβιλ, 43', 76' Ροντρίγκο)
  • Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (54' Γκιμπς Γουάιτ)
  • 12/11 19:30 Νιούκαστλ - Τσέλσι
  • 12/11 21:45 Γουλβς - Άρσεναλ
  • 13/11 16:00 Μπράιτον - Άστον Βίλα
  • 13/11 18:30 Φούλαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ