PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ 1-0: Έκτο σερί τρίποντο με ιστορικό Σαλάχ

@2023 JON SUPER/AP IMAGES

Με τον Σαλάχ να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της που βρίσκει δίχτυα σε εννέα σερί ματς στο "Άνφιλντ", η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 1-0 της Μπρέντφορντ και με την έκτη σερί νίκη της πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Λίβερπουλ βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι το τελευταίο διάστημα και το απόγευμα του Σαββάτου (6/5) ήρθε μία ακόμα δυνατή επιβεβαίωση, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να κάμπτει με 1-0 την αντίσταση της Μπρέντφορντ στο "Άνφιλντ" και να φτάνει τις έξι διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Το χρυσό γκολ σημειώθηκε από τον Μοχάμεντ Σαλάχ που έγραψε ιστορία ως ο πρώτος που σκοράρει σε εννέα σερί ματς στο Άνφιλντ για την Λίβερπουλ, με το φινάλε να βρίσκει τους κόκκινους να πλησιάζουν στον έναν πόντο την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και να της βάζουν πίεση, έστω και με δύο ματς περισσότερα σε σύγκριση με τους κόκκινους διαβόλους.

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία στο παιχνίδια έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από τις 5 διαδοχικές νίκες της στην Premier League και από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία, έκλεισε τους Λονδρέζους στα καρέ τους και ανταμείφθηκε. Αυτό έγινε στο 13ο λεπτό, με τον Φαμπίνιο να βρίσκει με ωραία μπαλιά τον Φαν Ντάικ και τον Ολλανδό να τροφοδοτεί με κεφαλιά-ασίστ τον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να νικάει με διπλή προσπάθεια τον Ράγια από το ύψος της μικρής περιοχής και να γράφει το 1-0.

Αυτό ήταν το 30ο γκολ μέσα στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις και 100ο του Σαλάχ στο Άνφιλντ με τη φανέλα της Λίβερπουλ ενώ το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως έγινε ο πρώτος παίκτης στα 131 χρόνια ιστορίας του συλλόγου του Μέρσεϊσαϊντ που βρήκε δίχτυα σε εννέα διαδοχικά εντός έδρας ματς.

Στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι ρεντς ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους (8-3 οι τελικές, 2-0 οι μεγάλες ευκαιρίες) και πήγαν δικαίως με προβάδισμα στην ανάπαυλα, με την ομάδα του Τόμας Φρανκ να βρίσκει δίχτυα με τον Εμπεουμό αλλά τη χαρά του να μην κρατάει για πολύ αφού το γκολ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR (οφσάιντ).

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με την Λίβερπουλ να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας (54%-46% έκλεισε το ματς) αλλά την Μπρέντφορντ να κλείνει καλύτερα τους χώρους και να μην επιτρέπει αρκετές καθαρές φάσεις στους ρεντς, με αποτέλεσμα να διατηρείται το σασπένς στην αναμέτρηση μέχρι το φινάλε.

Μία απόκρουση του Ράγια στο 78' σε δυνατό σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ από το ημικύκλιο απέτρεψε το 2-0, με τον Κλοπ να κάνει τέσσερις αλλαγές από το 65ο μέχρι το 82ο λεπτό για να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του (μία από αυτές ο Κώστας Τσιμίκας αντί του Άντι Ρόμπερτσον) και τους κόκκινους να κρατούν τη νίκη, που τους δίνει ελπίδες ακόμα και για το θαύμα της 4ης θέσης.

• ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (82' Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Τζόουνς (82' Μίλνερ), Χάκπο, Ζότα (73' Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες (65' Ντίας)
  • ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ράγια, Χίκεϊ, Πίνοκ, Ζάνκα, Μι, Γένσεν (82' Μπαπτίστ), Γιάνελτ, Χένρι (72' Σκάντε), Εμπεουμό, Τόνι, Ονιέκα (72' Ντασίλβα)