PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Μπράιτον 0-1: Μεγάλο διπλό στο Άνφιλντ, ξανά εντός έδρας γκέλα οι Reds

Ο Αλσάτε και ο Μοπέ πανηγυρίζουν γκολ της Μπράιτον κόντρα στη Λίβερπουλ
Ο Αλσάτε και ο Μοπέ πανηγυρίζουν γκολ της Μπράιτον κόντρα στη Λίβερπουλ Ⓒ 2021 PHIL NOBLE/ASSOCIATED PRESS

Η Μπράιτον πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στο Άνφιλντ επικρατώντας 0-1 της Λίβερπουλ χάρη σε γκολ του Αλσάτε στο 56'. Ακόμη μία γκέλα εντός έδρας για τους Reds.

Μία τεράστια νίκη πανηγύρισε η Μπράιτον. Οι Γλάροι επικράτησαν 0-1 της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ χάρη στο γκολ του Αλσάτε στο 56ο λεπτό. Έτσι, οι Reds μετά από δύο συνεχόμενα εκτός έδρας τρίποντα επέστρεψαν στις γκέλες. Μάλιστα, η ομάδα του Κλοπ έχει να νικήσει στο Άνφιλντ από τις 16 Δεκεμβρίου.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Κλοπ έμεινε στους 40 βαθμούς και έπεσε στην 4η θέση της Premier League, πίσω από την Λέστερ, ενώ απέχει επτά πόντους από την κορυφή. Από την άλλη, η Μπράιτον σκαρφάλωσε στην 15η θέση με 24 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποιο γκολ, με τις δύο ομάδες να μην έχουν μάλιστα κάποιο σουτ στον στόχο. Η Λίβερπουλ απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό, με σουτ του Σαλάχ, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ, έπειτα από ωραία μπαλιά του Χέντερσον.

Η Λίβερπουλ στη συνέχεια είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο δυσκολευόταν να βρει ή να δημιουργήσει το ρήγμα στην άμυνα της Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι, επίσης, είχαν τρίλεπτα και τετράλεπτα κυκλοφορίας επίσης. Πίεζαν ψηλά και έψαχναν να τρέξουν στην κόντρα.

Στο 24ο λεπτό ο Μοπέ πάτησε περιοχή, ντρίμπλαρε, σούταρε πάνω στα σώματα και στη συνέχεια ο Μπερν από καλό σημείο αστόχησε. Οι Reds πίεσαν προς το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Η Λίβερπουλ μπήκε με την ίδια διάθεση να απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά πάλι τα έβρισκε σκούρα μπροστά από την άμυνα των Γλάρων. Στο 53' ο Σακίρι βρήκε τον Φιρμίνο στην περιοχή, εκείνος σούταρε, ο Μπισούμα όμως έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 56' η Μπράιτον κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Μαρτς βρήκε ωραία τον Μπερν στα αριστερά, εκείνος γύρισε μέσα στην περιοχή για τον Αλσάτε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1, ενώ ανάμειξη στη φάση είχε και ο Τροσάρ.

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμό, όπως ήταν φυσιολογικό. Ωστόσο την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία κατέγραψε στο 70ο λεπτό. Οι Reds άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ γύρισε την μπάλα για τον Σαλάχ στη μεγάλη περιοχή, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ.

Στο 74ο λεπτό οι Γλάροι σημείωσαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκρος πλάσαρε μέσα στην περιοχή με τον Κέλεχερ να αποκρούει και την άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει.

Μέχρι και το φινάλε, η Λίβερπουλ δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις στο γήπεδο και η Μπράιτον με νύχια και με δόντια πάλευε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Μάλιστα, έφτανε και στην περιοχή των Reds με τον Μπερν να παίρνει κεφαλιά προς τον Κέλεχερ στο 85'. Στο τελευταίο σφύριγμα, οι παίκτες των φιλοξενούμενων ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φίλιπς, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ (64' Τσάμπερλεϊν), Τιάγκο, Σαλάχ, Φιρμίνο (79' Τζόουνς), Σακίρι (64' Οριγκί)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσες, Μπερν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Γουάιτ, Γκρος, Μπισούμα, Αλζάτε, Μαρτς (67' Λαλάνα), Μοπέ (83' Κόνολι), Τροσάρ (87' Ζεκίρι)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 2 Φεβρουαρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ 2-1 (56' Μπογκλ, 73' Σαρπ / 41' Φίλιπς)

Γουλβς - Άρσεναλ 2-1 (45+5' πεν. Ρούμπεν Νέβες, 49' Μουτίνιο / 32' Πεπέ)

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (2' Σέλβι / 21' Ρίντεβαλντ, 25' Κέιχιλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 9-0 (18' Γουάν Μπισάκα, 25' Ράσφορντ, 34' Μπέντναρεκ (αυτ), 39' Καβάνι, 69', 90' Μαρσιάλ, 71' Μακ Τόμινεϊ, 87' Μπρούνο Φερνάντες, 93' Τζέιμς)