ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 5-5: Ματσάρα με δέκα γκολ, πέρασαν στα πέναλτι οι "ρεντς"

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Άνφιλντ. Λίβερπουλ και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 5-5 στην κανονική διάρκεια (ισοφάρισαν στο 94' οι γηπεδούχοι), στα πέναλτι 5-4 οι "ρεντς" που πέρασαν στους "8" του League Cup.

Ιστορική αναμέτρηση διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (30/10) στο Άνφιλντ. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε την Άρσεναλ σε 5-5 στο 94' με γκολ του Ορίγκι, έστειλε το ματς στα πέναλτι, όπου η ομάδα του ήταν πιο ψύχραιμη και με σκορ 5-4 προκρίθηκε στους "8" του League Cup.

Δεν ήταν μόνο ότι σημειώθηκαν δέκα γκολ σε 95 λεπτά. Ήταν ότι τα περισσότερα από αυτά ήταν καταπληκτικά τέρματα. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Τι να πει κανείς για το γκολ του Τσάμπερλεϊν και τα δύο του Οριγκί στο 62' και στο 94'!

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν τρελός. Η μπάλα πάνω - κάτω. Ο Κλοπ χρησιμοποίησε πιτσιρικάδες, οι οποίοι απέδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει. Έπαιξε 20χρονος Ιρλανδός γκολκίπερ Κέλεχερ, ο 17χρονος Ολλανδός στόπερ Φαν ντεν Μπεργκ, ο 18χρονος Άγγλος δεξιός μπακ Νέκο Γουίλιαμς, ο 19χρονος Άγγλος κυνηγός Ρίαν Μπρούστερ και ο 16χρονος Άγγλος εξτρέμ Χάρβεϊ Έλιοτ.

Και ο Έμερι από την άλλη, όμως, ρεζέρβες επέλεξε, ως επί το πλείστον, με Μαρτινέλι, Σάκα και Εμιλιάνο Μαρτίνες. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν 66% ποσοστό κατοχής μπάλας, παιχνίδι το οποίο βέβαια κάλλιστα θα μπορούσε να κατακτήσει η Άρσεναλ. Όποιος κι αν έπαιρνε τη νίκη, άξια θα το έκανε.

Αξιοσημείωτο ότι η Άρσεναλ προηγήθηκε με 1-3 και με 2-4, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν σε 4-4. Οι "κανονιέρηδες" βρήκαν πέμπτο γκολ με γκολάρα του Γουίλοκ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οριγκί σημείωσε το 5-5 με γυριστό από το σημείο του πέναλτι. Αυτό το παιχνίδι να μην τελείωνε ποτέ...

Επίσης άξιο αναφοράς, ότι τα γκολ που σημειώθηκαν από το σημείο του πέναλτι ήταν λιγότερα από αυτά που μπήκαν στην κανονική διάρκεια.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

0-1: Ο Μπεγερίν σκόραρε για την Άρσεναλ.

1-1: Ο Μίλνερ έκανε το 1-1 για τη Λίβερπουλ.

1-2: Ο Γκεντουζί σημείωσε το 1-2 για την Άρσεναλ.

2-2: Ο Λαλάνα ισοφάρισε εκ νέου για το 2-2.

2-3: Ο Μαρτινέλι το 2-3 για την Άρσεναλ.

3-3: Ο Μπρούστερ ευστόχησε, 3-3 η Λίβερπουλ.

3-3: Ο Κέλεχερ απέκρουσε το πέναλτι του Θεμπάγιος.

4-3: Εύστοχη εκτέλεση του Οριγκί, προβάδισμα για τη Λίβερπουλ.

4-4: Ο Μέιτλαντ-Νάιλς ισοφάρισε για την Άρσεναλ.

5-4: Σκόραρε ο Τζόουνς, πρόκριση για τη Λίβερπουλ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ "16":

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 5-5, 5-4 στα πέναλτι (6' αυτ. Μουστάφι, 43' πεν. Μίλνερ, 58' Τσάμπερλεϊν, 62', 94' Οριγκί - 19' Τορέιρα, 26', 36' Μαρτινέλι, 54' Μέιτλαντ-Νάιλς, 71' Γουίλοκ)

Άστον Βίλα - Γουλβς 2-1 (28' Ελ Γκάζι, 57' Ελμοχαμάντι - 54' Κουτρόνε)

Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 ( 61' Μπατσουαγί / 24' πεν., 73' Ράσφορντ)

Τρίτη 29 Οκτωβρίου

Μπέρτον Άλμπιον - Λέστερ 1-3 (52' Μπόις / 7' Ιχεανάτσο, 20' Τίλεμανς, 89' Μάντισον)

Κρόλεϊ - Κόλτσεστερ 1-3 (20' Μπούλμαν / 22' Νόρις, 53' αυτ. Λουγιαμπουλά, 79' Γκάμπιν)

Έβερτον - Γουότφορντ 2-0 (72' Χολγκέιτ, 90' Ρισάρλιζον)

Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 3-1 (20' Οταμέντι, 38' 56' Αγκουέρο / 75' Στίβενς)

Όξφορντ - Σάντερλαντ 4-2 στα πέναλτι (1-1 στην κανονική διάρκεια)