PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 1-1: Χωρίς νικητή το ντέρμπι κορυφής του Άνφιλντ, μόνοι πρώτοι οι κανονιέρηδες

Liverpool's Mohamed Salah, left, and Arsenal's Oleksandr Zinchenko fight for the ball during the English Premier League soccer match between Liverpool and Arsenal at Anfield stadium in Liverpool, England, Saturday, Dec. 23, 2023. (AP Photo/Jon Super) AP

Ισόπαλο 1-1 έληξε το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ, με τους κανονιέρηδες να είναι μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία της Premier League. Ο Σαλάχ (29') απάντησε στο γκολ του Γκάμπριελ (4'). Ανησυχία για τον Τσιμίκα.

Το ντέρμπι κορυφής για την 18η αγωνιστική της Premier League δεν είχε νικητή. Το σπουδαίο παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινάει βασικός, αλλά να αποχωρεί τραυματίας και να υπάρχει μεγάλη ανησυχία.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Άρσεναλ είναι μόνη πρώτη με 40 πόντους στο +1 από τη Λίβερπουλ και την Άστον Βίλα που ακολουθούν, ενώ τέταρτη βρίσκεται η Τότεναμ με 36 βαθμούς.

Όλα τα γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο πρώτο μέρος. Ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες άνοιξε το σκορ για τους κανονιέρηδες στο 4ο λεπτό, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να απαντάει με εξαιρετικό τρόπο στο 29'.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους κανονιέρηδες. Ο Έντεγκαρντ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό. Η φάση ελέγχθηκε για offside όμως καλυπτόταν σύμφωνα με το VAR. Στο 20' η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Έντεγκαρντ.

Στο 29ο λεπτό η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με καταπληκτική μεταβίβαση πίσω από τη μεσαία γραμμή, βρήκε τον Σαλάχ στα δεξιά. Εκείνος πάτησε ωραία περιοχή, συνέκλινε, εκτέλεσε και σκόραρε με πανέμορφο τρόπο, φέρνοντας ισορροπία στο παιχνίδι.

Στο 34' οι Reds έχασαν τον Κώστα Τσιμίκα. Ο Έλληνας μπακ μετά από μαρκάρισμα του Σαλάχ, έπεσε άτσαλα πάνω στον Γιούργκεν Κλοπ. Αισθάνθηκε πόνο στον ώμο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με πρόβλημα στην κλείδα.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να απειλήσει έχοντας καλή στιγμή με σουτ του Σαλάχ στο 50ο λεπτό. Στο 68' οι Reds έχασαν και τον Ντίας, ο οποίος έγινε επίσης αναγκαστική αλλαγή με τον Έλιοτ να παίρνει τη θέση του.

Οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν να κρατήσουν την Άρσεναλ "ανενεργή", ενώ μέσα σε δύο λεπτά είχαν δύο συνεχόμενα δοκάρια. Αρχικά στο 71', ο Έλιοτ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε πάνω σε αμυντικό, άλλαξε πορεία, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, οι Reds έτρεξαν στην αντεπίθεση, μετά από κόρνερ των κανονιέρηδων. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ σούταρε ελεύθερος μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ράγια.

Το παιχνίδι πήρε "φωτιά", όσο τα λεπτά κυλούσαν προς το 90ο λεπτό, με την Άρσεναλ να ανοίγεται ολοένα και περισσότερο. Ωστόσο, το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

• ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (35' Γκόμεζ), Σομποσλάι, Έντο, Τζόουνς (68' Χράφενμπερχ), Σαλάχ, Χάκπο (68' Νούνιες), Ντίας (68' Ντίας)
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο, Έντεγκαρντ, Ράις, Χάβερτς, Σακά, Ζεζούς (78' Ενκετιά), Μαρτινέλι (68' Τροσάρντ)