LIGUE 1

Λιόν - Κλερμόν 3-3: Το σούπερ γκολ του Πακετά δεν ήταν αρκετό

Ο Μαρσέλο της Λιόν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2020-2021 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 © 2021 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Λιόν βρισκόταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ και με τον Λούκας Πακετά να σημεώνει ένα καταπληκτικό γκολ, όμως η Κλερμόν ισοφάρισε στο τέλος σε 3-3 με δύο γκολ του Ελμπασάν Ρασάνι που είχε περάσει ως αλλαγή.

Τελευταία φορά που η Λιόν έμεινε χωρίς νίκη στις πρώτες 3 αγωνιστικές της Ligue 1 το καλεντάρι έδειχνε 2000. Τελευταία φορά που προηγήθηκε με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο σε εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος και δεν νικήσε, ήταν ακόμα πιο παλιά, τον Αύγουστο του 1991. Παρ' όλα αυτά, η Κλερμόν έκανε την έκπληξη και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της "χρυσής" αλλαγής Ελμπασάν Ρασάνι, απέσπασε 3-3 στο "Γκρουπάμα" και οδήγησε σε σφυρίγματα αποδοκιμασίας το κοινό των "γκον".

Στο 1ο μέρος ήταν όλα διαφορετικά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 5' με πέναλτι του Μουσά Ντεμπελέ. Η ισοφάριση στο 12' με αυτογκόλ του Σιναλί Ντιομαντέ δεν ανησύχησε τη Λιόν, που είχε την απόλυτη υπεροχή, έχανε ευκαιρίες και βρήκε ακόμα ένα γκολ. Το πρώτο με τον Ντεμπελέ στο 21' και το δεύτερο με τον Λούκας Πακετά, ο οποίος έπαιξε τρία διαδοχικά 1-2 μέχρι να βρεθεί σε θέση βολής και να πλασάρει για το 3-1.

Όλα έδειχναν Λιόν μέχρι να περάσει στον αγώνα ο νεοαποκτηθείς Κοσοβάρος επιθετικός της Κλερμόν και στο 80' να μειώσει το σκορ. Η ανησυχία αυξήθηκε και ο Ρασάνι ισοφάρισε σε 3-3 στις καθυστερήσεις.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά (73' Γκουστό), Ντα Σιλβά (82' Ντεναγέρ), Ντιομαντέ, Έμερσον, Κακρέ, Γκιμαράες (83' Μέντες), Πακετά (74' Καντεγουερέ), Αουάρ, Τοκό Εκαμπί, Ντεμπελέ

ΚΛΕΡΜΟΝ: Ντεσμάς, Ζενταντκά, Χουντότζι, Οζιέ, Μεντί (79' Ενσιμπά), Ιγκλέσιας (60' Σαμέντ), Γκαστιέν, Ντοσού (78' Τεγ), Μπερτομιέ (69' Καουί), Αλεβινά (69' Ρασάνι), Μπαγιό