PREMIER LEAGUE

Λιντς - Άρσεναλ 1-4: Πάρτι στο Έλαντ Ρόουντ για τους κανονιέρηδες

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι πανηγυρίζει γκολ του με την Άρσεναλ σε ματς της Premier League κόντρα στην Λιντς | 18 Δεκεμβρίου 2021 @2021 JON SUPER/AP IMAGES

Η Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή στο Έλαντ Ρόουντ και δεν άφησε το παραμικρό περιθώρο αντίδρασης στην Λιντς, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να θριαμβεύει με 4-1 και να εδραιώνεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Πήρε φόρα και δεν σταματάει η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είναι σε διαρκή άνοδο το τελευταίο διάστημα και το επιβεβαίωσε και το βράδυ του Σαββάτου (18/12), καθώς ισοπέδωσε με 4-1 την Λιντς στο Έλαντ Ρόουντ και με την τρίτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα διατήρησε την 4η θέση της στη βαθμολογία, στην οποία είχε ανέβει μετά το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ πριν μερικά 24ωρα.

Ουσιαστικά, οι κανονιέρηδες καθάρισαν την υπόθεση τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο, με τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι να εκτελεί δις τον Μεσλιέ με πανέμορφα πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 16ο και στο 28ο λεπτό και τον Μπουκαγιό Σακά να κάνει το 3-0 για την ομάδα του Βορείου Λονδίνου με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή στο 42ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ραφίνια στο 75', για να έρθει όμως ο Σμιθ-Ρόου να βρει δίχτυα για δεύτερο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος με την Άρσεναλ (είχε σφραγίσει και τη νίκη στο λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στην Γουέστ Χαμ), σκοράροντας στο 84' από υποδειγματική ασίστ του Έντεγκααρντ και γράφοντας το τελικό 4-1 στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 18η αγωνιστική της Premier League.

Αποτέλεσμα που επιβεβαίωσε την διαρκή αγωνιστική άνοδο στην οποία βρίσκεται το σύνολο του Αρτέτα και την άβολη στην οποία είναι η Λιντς, που μέσα σε διάστημα 11 ημερών είδε την εστία της να παραβιάζεται 11 φορές (είχε προηγηθεί το 0-7 στο Έτιχαντ από την Μάντσεστερ Σίτι) και ενώ έχει να αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Λίβερπουλ για την Boxing Day.

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέ, Ντράμε, Έιλινγκ, Κοχ, Ντάλας, Κλιτς (78' Γκρίνγουντ), Φόρσοου, Ραφίνια, Ρόμπερτς, Χάρισον (31' Σάμερβιλ (81' ΜακΚάρον), Γκέλχαρντ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου (64' Σοάρες), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίερνι, Παρτέι, Τσάκα, Σάκα (78' Σμιθ-Ρόου), Έντεγκααρντ (85' Τάβαρες), Μαρτινέλι, Λακαζέτ