LIGUE 1

Λιλ - Μπρεστ 2-1: Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή και συνεχίζει τη μάχη για την Ευρώπη

Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν γκολ
Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν γκολ 2022 AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Λιλ επικράτησε 2-1 της Μπρεστ με ανατροπή για την 25η αγωνιστική της Ligue 1 και συνεχίζει τη μάχη για μία ευρωπαϊκή θέση, καθώς ανέβηκε στην 5η θέση.

Η Λιλ πέρασε το εμπόδιο της Μπρεστ έστω και δύσκολα, στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι λιλουά επικράτησαν 2-1 της Μπρεστ με ανατροπή από τα κόρνερ στο δεύτερο μέρος. Έτσι ανέβηκαν στην 5η θέση με 55 πόντους. Στην 16η με 20 βαθμούς έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Κενί Λαλά εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από τον Τζαλό, ο οποίος έβαλε αυτογκόλ. Η Λιλ έφερε το ματς στα ίσα στο 60ο λεπτό. Ο Ζεγκροβά εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντιακιτέ με το κεφάλι έκανε το 1-1.

Ξανά από κόρνερ η Λιλ έφερε "τούμπα" το παιχνίδι στο 80ο λεπτό. Ο Μπιζότ βγήκε για να διώξει και ο Ριμπέιρο με το κεφάλι έκανε το 2-1 για τους λιλουά που επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα στα τελευταία λεπτά από την Παρί την περασμένη εβδομάδα.