LIGUE 1

Λιλ - Λανς 2-1: Πήρε το Derby du Nord και ξέφυγε στη μάχη του σεντονιού

Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Λιλ επικράτησε με 2-1 της Λανς στο ντέρμπι του γαλλικού βορρά και της ξέφυγε στη μάχη του σεντονιού.

Η Λιλ αναδείχθηκε νικήτρια στο Derby du Nord με αντίπαλο τη Λανς για την 27η αγωνιστική και το 2-1 την έστειλε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 και άφησε πίσω τη μεγάλη αντίπαλό της.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Έντον Ζεγκρόβα, ο οποίος σημείωσε τα δύο γκολ των "λιλουά", αρχίζοντας με αυτό στο 9ο λεπτό που τους έδωσε και το μομέντουμ. Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 1ο μέρος, με τους "λανσουά" να μην απειλούν.

Στο 2ο μέρος ο Κοσοβάρος εξτρέμ σκόραρε ξανά στο 60ό λεπτό και έμοιαζε να κλειδώνει τη νίκη έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Ελιέ Γουαΐ μείωσε στο 78', όμως ο Φρανκ Εζ δεν πανηγύρισε κάτι περισσότερο, στον 161 αγώνα του στον πάγκο της Λανς, με τον οποίο έπιασε τον Ζοέλ Μιλέρ στην 4η θέση των προπονητών του συλλόγου.