LIGUE 1

Ligue 1: Συνήλθε η Παρί, νίκη και για τη Μαρσέιγ

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Παρί σε φιλικό στο Τόκιο
Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Παρί σε φιλικό στο Τόκιο © 2022 EUGENE HOSHIKO/AP IMAGES

Η Παρί άφησε πίσω της την γκέλα κόντρα στη Μονακό και επιβλήθηκε 3-0 στην έδρα της Τουλούζ για την 5η αγωνιστική της Ligue 1. Ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Μαρσέιγ κόντρα στην Κλερμόν.

Η Παρί έψαχνε την επιστροφή στις νίκες ύστερα από την γκέλα κόντρα στη Μονακό, όμως η Τουλούζ αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος, παρά το τελικό 3-0 για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

Η ατομική ποιότητα των παικτών του Κριστόφ Γκαλτιέ ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά και δη στο πρώτο γκολ, όπου κρύφτηκε η μπάλα για να την εμφανίσει ο Νεϊμάρ στα δίχτυα των γηπεδούχων στο 37ο λεπτό. Με την έναρξη του 2ου μέρους ήταν η σειρά του Κιλιάν Εμπαπέ να χριστεί σκόρερ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χουάν Μπερνάτ στο τέλος.

Στο "Βελοντρόμ", η Μαρσέιγ ήταν σαφώς ανώτερη από την Κλερμόν, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με τρεις τελικές και καμία εύστοχη. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν μόλις ένα γκολ στο παιχνίδι κι αυτό στο 2ο ημίχρονο με τον Ντμιτρί Παγέτ. Το τελικό 1-0 τους διατήρησε στην κορυφή μαζί με Παρί και Λανς.