LIGUE 1

Ligue 1: Άνοιξε την ψαλίδα η Παρί, γκέλα για Λανς και Λιόν, δύσκολα η Μονακό

Ο Λιονέλ Μέσι με τη φανέλα της Παρί σε αγώνα κόντρα στην Μονακό | 28 Αυγούστου 2022 @2022 AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Η Παρί επικράτησε με 3-1 στο Μονπελιέ παρά τις προσπάθειες του... μοιραίου Κιλιάν Εμπαπέ και αύξησε την απόσταση από τη Λανς που ηττήθηκε εντός έδρας απ' τη Νις. Η Μονακό τα χρειάστηκε κόντρα στην Οσέρ, απώλεια για Λιόν.

Η Παρί έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά έφτασε στη νίκη με 3-1 στο Μονπελιέ για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, κρατώντας απόσταση από τους διώκτες της στη βαθμολογία.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού μέσα σε 20 λεπτά είχε μόνο αποτυχίες. Στο 8' εκτέλεσε πέναλτι στο οποίο νικήθηκε από τον Μπενζαμέν Λεκόμτ. Ο διαιτητής διέταξε επανάληψη επειδή ο Γάλλος τερματοφύλακας δεν ήταν σε σωστή θέση, με τον Λεκόμτ να νικάει ξανά (με βοήθεια δοκαριού) τον Εμπαπέ. Αυτός πήρε το ριμπάουντ, όμως με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 21ο λεπτό αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον μηρό, δύο εβδομάδες πριν από τα νοκ άουτ του Champions League κόντρα στην Μπάγερν.

Η κυριαρχία της Παρί ήταν εμφανής όμως και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Το πέτυχε δύο φορές, όμως δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, δοκάρι είχε και στο 2ο μέρος και τελικά ο Φαμπιάν Ρουίθ στο 55' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ορισμένα μέτρα, οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" στην κόντρα και ο Λιονέλ Μέσι χρίστηκε κι αυτός σκόρερ. Ένα γκολ του Αρνό Νορντέν κι ένα του 16χρονου μέσου της Παρί, Γουορέν Ζαΐρ Εμερί διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νις έβαλε τέλος στο αήττητο σερί δώδεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις και δέκα στο πρωτάθλημα της Λανς, επικρατώντας με 1-0 στο "Μποζουάρ". Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντιγκάρ έπαιξαν πιο έξυπνα, απείλησαν αρκετά στην κόντρα και η τύχη τους ευνόησε στο 57', όταν μια προσπάθεια του Γκαετάν Λαμπόρντ κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Μπρις Σαμπά. Η Λανς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και αντί να παραμείνει στο κυνήγι της Παρί, έχασε μια θέση από τη Μαρσέιγ.

Η Μονακό την πλησίασε ύστερα από τη νίκη της με 3-2 επί της Οσέρ στο Μόντε Κάρλο, ωστόσο παραλίγο να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Γουισάμ Μπεν Γεντέρ και Ελιές Μπεν Σεγκίρ στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, όμως το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Σε μία εξ αυτών ο Ματί Αμπλέν μείωσε στο 2ο μέρος κι έβαλε φωτιά στον αγώνα. Ο Μπριλ Εμπολό επιχείρησε να τη σβήσει στο 82', όμως αμέσως μετά ο Νούνο ντα Κόστα μείωσε ξανά και η αγωνία αυξήθηκε στο κατακόρυφο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η Λιόν βομβάρδισε την εστία της Μπρεστ, όμως έμεινε στο 0-0 στο "Γκρουπάμα" και έχασε έδαφος στη μάχη της Ευρώπης. Οι παίκτες του Λοράν Μπλαν σούταραν από κάθε απόσταση και στο 1ο ημίχρονο είχαν 15 τελικές, αλλά μόλις οι τέσσερις βρήκαν στόχο. Απέναντι σε μία ομάδα που συνεχώς αμυνόταν δεν διέτρεξαν κάποιον κίνδυνο, ωστόσο στο 2ο μέρος άρχισαν να δίνουν μάχη με το χρόνο. Δεν βρήκαν το γκολ και το 0-0 αυξάνει την πίεση στον Γάλλο τεχνικό.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Ναντ - Μαρσέιγ 0-2 (57' αυτ. Βίκτορ, 90+3' Ουναχί)
  • Λιλ - Κλερμόν 0-0
  • Τουλούζ - Τρουά 4-1 (16' Ντάλινχα, 36' Σαϊμπί, 55' πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 88' Οναΐγου / 12' πέν. Μπαλντέ)
  • Ρεμς - Λοριάν 4-2 (44' πέν., 61', 64' Μπαλόγκουν, 51' Ντουμπιά / 10' Λε Φε, 35' Κονέ)
  • Ανζέ - Αζαξιό 1-2 (13' Σιμά / 65' Σουμανό, 90+4' Ελ Ιντρισί)
  • Μονπελιέ - Παρί 1-3 (89' Νορντέν / 55' Ρουίθ, 72' Μέσι, 90+2' Ζαΐρ Εμερί)
  • Λιόν - Μπρεστ 0-0
  • Λανς - Νις 0-1 (57' Λαμπόρντ)
  • Μονακό - Οσέρ 3-2 (11' Μπεν Γεντέρ, 30' Μπεν Σεγκίρ, 82' Εμπολό / 68' Αμπλέν, 84' Ντα Κόστα)
  • Ρεν - Στρασμπούρ 3-0 (3', 21' Γκουιρί, 51' Ντουέ)