LIGUE 1

Ligue 1: Αλληλοεξουδετέρωση για Μπρεστ και Λιλ, γκέλα για τη Μονακό

Οι παίκτες της Μπρεστ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Σάββατο 26 Αυγούστου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Μπρεστ και Λιλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και η απόστασή τους διατηρήθηκε στους τέσσερις βαθμούς στη μάχη του Champions League. Απαράλλαχτη κι η απόσταση της Μονακό έπειτα από τη δική της ισοπαλία που την κράτησε ανάμεσα.

Μπρεστ και Λιλ είχαν τη δυνατότητα να λύσουν τις διαφορές τους για το σεντόνι όμως δεν το κατάφεραν. Το 1-1 για την 26η αγωνιστική της Ligue 1 τις κράτησε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών και σε κίνδυνο από τον ανταγωνισμό.

Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι και τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι. Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 67' σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική και για 13η φορά στις τελευταίες 14 αναμετρήσεις πρωταθλήματος, όμως ο Μαρτίν Σατριάνο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους δέκα λεπτά αργότερα, σώζοντας έναν βαθμό.

Η Μονακό θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί αυτήν την ισοπαλία, αλλά έμεινε κι αυτή στο 2-2 κόντρα στη Λοριάν, με συνέπεια να διατηρηθεί στην 3η θέση και ανάμεσα σε Μπρεστ και Λιλ. Οι Μονεγάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό από αυτογκόλ του Γουιλφρέντ Σινγκό, όμως απάντησαν με τον ίδιο... τρόπο, αφού ο Φορμόζ Μεντί σκόραρε σε λάθος εστία στο 27'.

Οι παίκτες του Άντι Χϊτερ ξεχύθηκαν στην επίθεση ψάχνοντας την ανατροπή στο 2ο μέρος και τη βρήκαν με τον Γιουσούφ Φοφανά, όμως ήταν απρόσεκτοι κι ένας πρώην παίκτης τους, ο Τιεμουέ Μπακαγιοκό, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για τους φιλοξενούμενους, για τους οποίους πέρασε αλλαγή στο 82' ο Πάνος Κατσέρης.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Τουλούζ - Λιόν 2-3 (53' Ντάλινχα, 59' πέν. Σιέρο / 33' Λακαζέτ, 77' Σερκί, 81' Ο' Μπράιεν)
  • Ναντ - Στρασμπούρ 1-3 (36' Τσεμέρτ / 3' Γκαμεϊρό, 62', 78' Εμέγκα)
  • Λανς - Νις 1-3 (76' Γουαΐ / 11', 67' πέν. Μόφι, 53' Τουράμ)
  • Μπρεστ - Λιλ 1-1 (79' Σατριάνο / 67' Ντέιβιντ)
  • Μονακό - Λοριάν 2-2 (27' αυτ. Μεντί, 60' Φοφανά / 1' αυτ. Σινγκό, 90+5' Μπακαγιοκό)
  • Κλερμόν - Χάβρη 2-1 (12', 45+5' πέν. Τσαμ / 45+1' Αγιού)
  • Ρεμς - Μετς 2-1 (3' Ντιακιτέ, 79' Ίτο / 14' Ατά)
  • 17/03 18:05 Ρεν - Μαρσέιγ
  • 17/03 21:45 Μονπελιέ - Παρί