BUNDESLIGA

Λεβερκούζεν - Λειψία 2-0: Χωρίς φρένο για Ευρώπη η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μονακό για τα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League 2022-2023 στο "Λουί Ντε", Μόντε Κάρλο | Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Bundesliga, η Λεβερκούζεν, υπέταξε με 2-0 τη Λειψία και την πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς.

Η Λεβερκούζεν δεν έχει φρένο στον καλπασμό της προς τις ευρωπαϊκές θέσεις από τη στιγμή που ανέλαβε ο Τσάμπι Αλόνσο και η νίκη με 2-0 επί της Λειψίας για την 29η αγωνιστική της Bundesliga μπορεί να ελπίζει ακόμα και σε ένα καλό εισιτήριο.

Το σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα. Στα πρώτα λεπτά είχαν αρκετές τελικές κυνηγώντας το γκολ, όμως ύστερα από το 1-0 του Άνταμ Χλόζεκ σε μία αντεπίθεση, επηρεάστηκαν εμφανώς.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, όμως η αποτυχία τους να ισοφαρίσουν οδήγησε σε τιμωρία. Στο 86ο λεπτό ο Ντόμινικ Σόμποσλαϊ υπέπεσε σε πέναλτι για να ανακόψει μια αντεπίθεση, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ναντιέμ Αμιρί έγραψε το 2-0.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Άουγκσμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-1 (8' Μπέλιο / 78' Έντο)
  • Μάιντς - Μπάγερν 3-1 (65' Αζόρκ, 73' Μπαρέιρο, 79' Μαρτέν / 29' Μανέ)
  • Χόφενχαϊμ - Κολωνία 1-3 (90+4' Ντόλμπεργκ / 18' Κάιντς, 39' Ζέλκε, 90+2' Τίλμαν)
  • Μπόχουμ - Βόλφσμπουργκ 1-5 (68' Μπροζίνσκι / 10', 56' Σβάνμπεργκ, 21' Καμίνσκι, 33' Βίμερ, 77' Βάλντσμιτ)
  • Χέρτα - Βέρντερ 2-4 (68' Ενγκανκάμ / 6', 27', 51' Ντουκς, 63' Βάισερ)
  • Ντόρτμουντ - Άιντραχτ 3-0 (19' Μπέλιγχαμ, 24' 66' Μάλεν, 41' Χούμελς)
  • Φράιμπουργκ - Σάλκε 4-0 (7', 35' Γκρέγκοριτς, 52' Χέλερ, 82' Μ. Γκίντερ)
  • Λεβερκούζεν - Λειψία 2-0 (40' Χλόζεκ, 86' Αμιρί)
  • 23/04 20:30 Γκλάντμπαχ - Ουνιόν