SERIE A

Λέτσε - Ρόμα 1-1: Ο Ντιμπάλα δεν ήταν αρκετός στους "τζιαλορόσι"

Ο Πάουλο Ντιμπάλα με τη φανέλα της Ρόμα σε ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Ίντερ | 1 Οκτωβρίου 2022 @2022 /LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η ανεβασμένη Λέτσε έκανε τη ζημιά στη Ρόμα, αφού την κράτησε στο 1-1 και της στέρησε δύο βαθμούς στη μάχη που δίνει για την τετράδα της Serie A.

Η Λέτσε φρέναρε τη Ρόμα στην κούρσα της για την τετράδα της Serie A με το 1-1 στο "Βια ντελ Μάρε" για την 21η αγωνιστική.

Η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι που έχει αφήσει πίσω της το κακό 1ο γύρο είχε την τύχη να προηγηθεί μόλις στο 7' από αυτογκόλ του Ιμπάνιεζ, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Πάουλο Ντιμπάλα με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 και συνέχισε τις παραγωγικές εμφανίσεις για λογαριασμό των "τζιαλορόσι".

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε αυτό το ημίχρονο κι έχασε ευκαιρίες για να κάνουν την ανατροπή. Στο 2ο μέρος η κούρασή τους ήταν εμφανής, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν το παιχνίδι κι εν τέλει να καταφέρνουν να αποσπάσουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με μεγάλη ένταση, η πρώην ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, Έμπολι, έκανε την επιστροφή στο τέλος και απέσπασε ισοπαλία 2-2 απέναντι στη νυν ομάδα του Έλληνα στόπερ, Σπέτσια, που αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια.