SERIE A

Λέτσε - Μίλαν 2-2: Οι "ροσονέρι" γλίτωσαν την πανωλεθρία στις καθυστερήσεις

Ο Ολιβιέ Ζιρού της Μίλαν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Νιούκαστλ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Μίλαν προηγήθηκε με δύο γκολ της Λέτσε, όμως έχασε τον Ραφαέλ Λεάο με τραυματισμό και τον Ολιβιέ Ζιρού με αποβολή και παραλίγο και το παιχνίδι, αλλά το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις.

Όλα έδειχναν ότι η Μίλαν θα έπαιρνε μια άνετη νίκη στην έδρα της Λέτσε, όμως στο τέλος πανηγύρισε την ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το προβάδισμα δύο τερμάτων των "ροσονέρι", όμως το τρίτο τέρμα τους ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις κι έτσι έμειναν στο 2-2 για τη 12η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα με φόρα από την ανατροπή κόντρα στην Παρί μεσοβδόμαδα και δεν πτοήθηκαν ούτε από τον τραυματισμό του Ραφαέλ Λεάο μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Ολιβιέ Ζιρού με υπέροχο τρόπο άνοιξε το σκορ στο 28' και επτά λεπτά αργότερα ο Τιτζάνι Ρέιντερς διπλασίασε τα τέρματα της Μίλαν, που είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στην ανάπαυλα όλα άλλαξαν. Οι παίκτες του Στεφάνο Πιόλι μπήκαν υποτονικά στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν έτοιμοι να κάνουν εκείνοι την ανατροπή, έχοντας πέσει θύμα τέτοιας την προηγούμενη εβδομάδα από τη Ρόμα στο "Ολίμπικο".

Ο Μάικ Μενιάν (που είχε κάνει σπουδαίες επεμβάσεις και στο 1ο μέρος) έγινε ο πρωταγωνιστής του αγώνα, μέχρι οι Νίκολα Σανσόνε και Λαμέκ Μπαντά φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με γκολ στο 66' και στο 70' αντίστοιχα.

Η Μίλαν ήταν αποσβολωμένη, οι Αλεσάντρο Φλορέντζι και Λούκα Γιόβιτς που μπήκαν στον αγώνα δεν τη βοήθησαν να ανακτήσει το προβάδισμα και στο τέλος παραλίγο να χάσει ακόμα και τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζιρού πήρε δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία και στην επόμενη φάση ο Ρομπέρτο Πίκολι σκόραρε με σουτ από τα 35 μέτρα, όμως το γκολ δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ που προηγήθηκε.