PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Άρσεναλ 1-3: Ανατροπή και τριάρα για τους Λονδρέζους

Arsenal's Nicolas Pepe celebrates with teammates after scoring his side's third goal during the English Premier League soccer match between Leicester City and Arsenal at the King Power Stadium in Leicester, England, Sunday, Feb. 28, 2021. (Tim Keeton/Pool via AP) AP

Η Λέστερ προηγήθηκε νωρίς κόντρα στην Άρσεναλ, ωστόσο η ομάδα του Αρτέτα βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1. Ισόπαλο χωρίς τέρματα το Κρίσταλ Πάλας - Φούλαμ.

Ένα σπουδαίο διπλό πήρε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των 16" του Europa League, Άρσεναλ, στην έδρα της Λέστερ. Οι αλεπούδες ήταν εκείνες που άνοιξαν νωρίς το σκορ, ωστόσο οι Λονδρέζοι έφτασαν στην ανατροπή και πήραν τη νίκη με 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Τίλεμανς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Λέστερ μόλις στο 8ο λεπτό με την άμυνα της Άρσεναλ να τον ξεχνά.. Η απάντηση ήρθε στο 39' για τους Λονδρέζους με τον Νταβίντ Λουίζ να κάνει τη δουλειά των επιθετικών της Άρσεναλ.

Οι παίκτες του Αρτέτα κατάφεραν και γύρισαν το ματς πριν φύγει το ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λακαζέτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Mε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λέστερ έχασε τον Μπαρνς λόγω τραυματισμού στο γόνατο και στο 52' η Άρσεναλ έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς κάνοντας το 1-3 με τον Πεπέ σε αντεπίθεση.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την Άρσεναλ να κρατά εύκολα στο υπόλοιπο του αγώνα αφού η Λέστερ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν απειλούσε.

Έτσι, η ομάδα του Αρτέρτα συνεχίζει την προσπάθεια της μπας και προλάβει κάποιο από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27 Φεβρουαρίου

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 2-1 (30' Ντίας, 68' Στόουνς / 43' Αντόνιο)

Γουέστ Μπρομ - Μπράιτον 1-0 (11' Μπάρτλεϊ)

Λιντς - Άστον Βίλα 0-1 (5' Ελ Γκάζι)

Νιούκαστλ - Γουλβς 1-1 (52' Λασέλς / 73' Νέβες)

Κυριακή 28 Φεβρουαρίου

Κρίσταλ Πάλας - Φούλαμ 0-0

Λέστερ - Άρσεναλ 1-3 (8' Τίλεμας / 39΄Νταβίντ Λουίζ, 45+2' πεν Λακαζέτ, 52' Πεπέ)

(16:00) Τότεναμ - Μπέρνλι

(18:30) Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

(21:15) Σέφιλντ - Λίβερπουλ