CHAMPIONS LEAGUE

Λάτσιο - Σέλτικ 2-0: Ο κανονιέρης Ιμόμπιλε την έστειλε στους "16"

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Λάτσιο απέναντι στην Σέλτικ στο Champions League | 28 Νοεμβρίου 2023 @2023 ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε μπήκε αλλαγή στο 61' και έκανε τη διαφορά για την Λάτσιο κόντρα στην Σέλτικ, με τον Ιταλό φορ να σκοράρει δις στο τελευταίο δεκάλεπτο και να υπογράφει το 2-0 που έφερε τους Ρωμαίους στους "16" του Champions League.

Η Λάτσιο έχει χάσει έδαφος στην Serie A όσον αφορά στη μάχη για την είσοδο στη πρώτη τετράδα που θα την στείλει στο νέο Champions League όμως στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση της φετινής σεζόν είναι άκρως ανταγωνιστική και όσο περνούν τα ματς το δείχνει όλο και περισσότερο.

Αυτό ακριβώς έκανε και το βράδυ της Τρίτης (28/11) για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να συναντά σθεναρή αντίσταση από την Σέλτικ στο "Ολίμπικο" αλλά να βρίσκει τον τρόπο να πάρει το χρυσό τρίποντο που την εκτόξευσε στους 10 βαθμούς και την έστειλε στα νοκ-άουτ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, με τον κάπτεν της ομάδας να μπαίνει αλλαγή στο 61' και να κρίνει το ματς στο φινάλε, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (82' 85') και γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς των αετών.

Σημειώνεται μάλιστα πως ο Ιμόμπιλε έγινε ο πρώτος Ιταλός που σκόραρε τουλάχιστον 2 γκολ στα 10 τελευταία λεπτά ενός αγώνα Champions League (δεν συμπεριλαμβάνονται τα playoffs) μετά από τον Λούκα Τόνι απέναντι στην Σπόρτινγκ τον Φεβρουάριο του 2009.

Το ματς

Η Λάτσιο ήταν η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο κίνητρο στον αγώνα κυνηγώντας την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του Champions League όμως παρά το γεγονός πως είχε 11 τελικές στο πρώτο μέρος, καμία από τις τρεις εύστοχες δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Χαρτ, με τους Σκωτσέζους να έχουν μόλις 1 τελική αλλά να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού με την κατοχή τους να φτάνει στο 56%.

Η κατάσταση δεν άλλαζε ούτε στο δεύτερο μέρος και με τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας ο Σάρι πέρασε στο ματς τους Ιμόμπιλε και Πέδρο (αντί των Καστεγιάνος και Άντερσον), με τον κάπτεν των λατσιάλι να φανερώνει την πολύ μεγάλη κλάση του και τη δεινότητά του στο σκοράρισμα.

Στο 82ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα που μπήκε σε σουτ του Ίσακσεν και με σεντερφορίσια κίνηση εκτέλεσε από κοντά τον Χαρτ ενώ στο 85' μπήκε στην περιοχή μετά από γέμισμα της μπάλας από τον Ίσακσεν και αφού απέφυγε με περίτεχνο τρόπο αντίπαλό του νίκησε για δεύτερη φορά τον Άγγλο κίπερ, αυτή τη φορά με ψύχραιμο πλασέ.

Λίγο πριν το φινάλε η Σέλτικ κέρδισε πέναλτι όμως ο διαιτητής το πήρε πίσω βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ (τον κάλεσε ο VAR), με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους Σκωτσέζους να αποχαιρετούν την Ευρώπη και την Λάτσιο να κάνει βήμα πρόκρισης.

• ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λάτσαρι, Πάτρικ, Τζίλα, Μάρουσιτς, Ροβέλα (79' Κατάλντι), Γκεντουζί, Αλμπέρτο (84' Καμάντα), Άντερσον (61' Πέδρο), Καστεγιάνος (62' Ιμόμπιλε), Ίσακσεν
  • ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Α. Τζόνστον, Κάρτερ-Βίκερς, Σκέιλς, Τέιλορ, Ο'Ράιλι, Μακγκρέγκορ, Μπερνάρντο (70' Χέον-Γιου), Φόρεστ (Μ. Τζόνστον), Φουρουχάσι, Γιανγκ (86' Τέρνμπουλ)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο

• Λάτσιο - Σέλτικ 2-0 (82' 85' Ιμόμπιλε)
  • Φέγενορντ - Ατλέτικο 1-3 (77' Βίφερ / 14' αυτ. Χερτράιντα, 57' Ερμόσο, 81' αυτ. Χιμένες)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Φέγενορντ - Σέλτικ 2-0 (45+2' Στενγκς, 76' Γιάχανμπας)
  • Λάτσιο - Ατλέτικο 1-1 (90+5' Προβεντέλ / 29' Μπάριος)
  • Ατλέτικο - Φέγενορντ 3-2 (12', 47' Μοράτα, 45+4' Γκριεζμάν / 7' αυτ. Ερμόσο, 34' Χάντσκο)
  • Σέλτικ - Λάτσιο 1-2 (12' Φουρουχάσι / 29' Βεσίνο, 90+6' Πέδρο)
  • Φέγενορντ - Λάτσιο 3-1 (31' 74' Χιμένες, 45+2' Ζερουκί / 83' πεν. Πέδρο)
  • Σέλτικ - Ατλέτικο 2-2 (4' Φουρουχάσι, 28' Πάλμα / 25' πεν. Γκριεζμάν, 53' Μοράτα)
  • Ατλέτικο - Σέλτικ 6-0 (6', 60' Γκριεζμάν, 45+2', 76' Μοράτα, 66' Λίνο, 84 Σαούλ)
  • Λάτσιο - Φέγενορντ 1-0 (45+1' Ιμόμπιλε)
  • 13/12 22:00 Ατλέτικο - Λάτσιο
  • 13/12 22:00 Σέλτικ - Φέγενορντ